Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de kadın erkek eşitliği
Equality between women and men in Turkey on the integration process of European Union
  1. Tez No: 235973
  2. Yazar: SİNEM GÖÇMENER
  3. Danışmanlar: DR. CENGİZ AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde uyum yasalarında gerçekleştirilen hukuki, ekonomik ve sosyal reformları kadın hakları açısından değerlendirmektir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana plan ve politikalara yerleştirilmesi üzerinde sorunsallaşan çalışma; anlaşmalar, topluluk programları, raporlar ve hukuki dokümanlar çerçevesinde incelenecektir. Çalışmada da göreceğimiz gibi Avrupa Birliği üyesi ülkelerde de kanun önünde herkes tartışmasız olarak eşit kabul edilmekteyse de, uygulamada tüm dünyada olduğu gibi sorunlar devam etmektedir. Buna rağmen çalışmanın genelinden de göreceğimiz gibi Türkiye'nin Avrupa Birliği karşısında kadın erkek eşitliği alanında özellikle uygulamadaki eksiklikler, Birlik yolunda Türkiye'nin karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle kadın erkek eşitliği alanında Türkiye ve Avrupa Birliği mevzuat ve uygulamalarının karşılaştırılması büyük önem taşımaktadır.Çalışma, temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kadın erkek eşitliği ve ayrımcılık kavramları incelenecektir. Bu amaçla ayrımcılığa yol açan uygulamalar ve genel olarak eşitlik ilkesine değinilecektir. Konuyla bağlantılı olması açısından uluslararası alanda ayrımcılıkla mücadele konusunda kabul edilen belgeler de ilk bölümde yer alacaktır. İkinci bölüm Avrupa Birliği'ndeki kadın erkek eşitliği yönündeki mevzuata ayrılmıştır. Bu amaçla çeşitli hukuk kaynaklarındaki ayrımcılık yasağı ve kadın erkek eşitliğine yönelik düzenlemeler değerlendirilecektir. Türkiye'nin kadın erkek eşitliği alanında Avrupa Birliği'ne uyumu konusu ise, son bölümün konusunu oluşturmaktadır. Bu bölümde, Türk hukukunda kadın erkek eşitliği hükümleri, ilerleme raporları, Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda eksiklikleri ve yapılması gerekenler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to review of social, legal and economic reforms of Turkey from view point of women?s rights which have been actualized on the integration process of EU. This study, that is the key concept is gender mainstreaming, seeks answers by treaties, programmes, reports and legal documents. As we will see in the study; even if everybody in EU is equal, there are many problems on the praxis in the whole world. The deficiencies on practices in terms of gender equality in Turkey prevent Turkey?s EU integration. Comparison of Turkey?s and EU?s regulations and laws in terms of gender equality are very important.The study has three chapters. Within this framework, the notions of women / man equality and discriminations, practices which cause to the discrimination will be analyzed in the first chapter. International treaties and conventions in terms of contestation of discrimination will be taken part in this chapter. The second chapter will cover regulations and legislation in EU in terms of gender equality. Discrimination forbidden and directives about gender equality will be focused in this chapter. The last chapter evaluates Turkey?s integration process of EU in terms of equality between women and men. Turkish legislation about gender parity, Turkey?s progress reports, deficiencies of Turkey and reforms which have to do on the way of EU will be focused.