Türk Hukukunda işçinin dinlenme ve tatil hakkı
Worker's resting and holiday right in Turkish Law
- Tez No: 235979
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Dinlenme hakkı Anayasal güvenceye sahip sosyal bir haktır. Çalışan her bireyin ihtiyaç duyduğu şahsa bağlı bir haktır. Bu tezde dinlenme hakkı kavramına değinildikten sonra dinlenme hakkı üst başlığı altında; dinlenme, tatil, izinler ve son olarak ücretsiz izinler incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak dinlenme hakkı kavramı ve amacı açıklanmış; dinlenme hakkına dâhil olan dinlenme, tatil, izin kavramlarının karşılaştırılması yapılmış ve dinlenme hakkının uluslararası belgeler kapsamında nasıl bir düzenlemeye tabi tutulduğu üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde dinlenmeler başlığı altında ara dinlenmesi, gece dinlenmesi, sağlık dinlenmesi kavramları İş Kanunu açısından ele alınmıştır.Üçüncü bölümde dinlenmelere oranla kısmen daha uzun süreli, kanunla düzenlenen hafta tatili ve ulusal bayram ve genel tatiller, tatiller bölüm başlığı altında İş Kanunu Deniz İş Kanunu ve Basın İş Kanunu açısından değerlendirilmiştir.Dördüncü bölümde yıllık ücretli izin kavramı, amacı, yıllık ücretli iznin tarihsel gelişimine değinilmiş, uluslararası belgeler, özellikle Ilo Sözleşmeleri ve Tavsiye kararları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Yıllık ücretli izne hak kazanma şartları, yıllık iznin uygulanması, izin ücreti ve bunlara dayalı olarak uygulama ve teoride ortaya çıkan farklılıklar tespit edilerek İş Kanunu, Basın İş Kanunu ve Deniz İş Kanunu kapsamında inceleme yapılmıştır.Son olarak uygulamada çok sık karşılaşılmasına rağmen özel bir kanunla açık ve kapsamlı olarak düzenlenmeyen ücretsiz izin kurumu dinlenme hakkı açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Resting right is a social right which has constitutional reasurance. It is a personal right which is needed by all working individuals. In this thesis, after referring to the concept of resting right; resting, holiday, vacations and finally unpaid vacations are searched.In the first chapter of the study, mainly the concept of resting right and its aims are explained; resting, holiday and vacations concepts which are included in resting right are compared and how the resting right is subject to a coordination are focused in the area of international documents.In the second chapter, under the headline of restings; break restings, night restings, health restings concepts are discussed according to the workers? law.In the third chapter, partly longer than restings, coordinated by laws, weekly holidays and national and general holidays are evaluated in terms of the work law, sea work law and press work law under the headline of holidays.In the fourth chapter, concept of yearly paid vacation, its aim and historical progress are mentioned, international documents especially ILO agreements and recommendation decisions are searched in details. Conditions to gain the right of yearly paid vacation, the put into practise of it, by determining the vacation payments and the differences in terms of practise and theory occured, are examined according to the work law, press law and sea work law.At last, unpaid vacation foundation which is not arranged exactly and extensively, although it is usually encountered in practise, is searched in terms of resting right.