Türk İş Hukukunda işçinin dinlenme hakkı
  1. Tez No: 408582
  2. Yazar: NEVSAL EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dinlenmek; bütün çalışanların ihtiyaç duyduğu sosyal bir haktır. Şahsa sıkı sıkıya bağlı olan bu hak aynı zamanda Anayasal güvence altındadır. Toplam altı bölümden oluşan“Türk İş Hukukunda İşçinin Dinlenme Hakkı”başlıklı tez çalışmamızda ulusal mevzuat esas alınarak, işçinin dinlenme hakkı bütün yönleriyle incelenmektedir. Birinci bölümde; genel olarak dinlenme hakkı kavramı, amacı ve hukuki niteliği açıklanmaktadır. Tez çalışmamızın ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümleri 4857 sayılı İş Kanunu'ndaki dinlenme hakkına ilişkin düzenlemelere ayrılmıştır. İkinci bölümde; dinlenmeler başlığı altında ara dinlenmesi, gece dinlenmesi ve sağlık dinlenmesi konuları anlatılacaktır. Üçüncü bölümde; tatiller başlığı altında hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatiller ele alınacaktır. Dördüncü bölümde ise; yıllık ücretli izin konusu üzerinde detaylı biçimde durulduktan sonra dinlenme amaçlı olmayan izinler ve özel bir uygulama olarak ücretsiz izin meselesi incelenecektir. Tez çalışmamızın beşinci bölümünde, dinlenme hakkı 854 sayılı Deniz İş Kanunu kapsamında ara dinlenmesi, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatiller ile yıllık ücretli izin başlıkları altında değerlendirilecektir. Son olarak altıncı bölümde ise; dinlenme hakkı 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun yani; Basın İş Kanunu kapsamında ara dinlenmesi, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatiller, özel sebeplere bağlı ücretli izinler ile yıllık ücretli izin konuları altında anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
To take a rest is a significant social right that is needed by every employee. At the same time, the right to rest which takes place in the scope of personal rights is protected under the constitutional guarantee. This study under the title of“The Right to Rest in Context of Turkish Labour Law”advocates all aspects of the right to rest with regard to the national legislation under six chapters. The definition, the aim and the legal character of the right to rest are explained under the first chapter. The legal arrangements related to the right to rest in accordance with The Labour Law 4857 is the subject of the second, the third and the fourth chapter of this paper. The second chapter under the title of rests examines the right to rest for breaks, night works and in the case of taking sick leave. The third part under the title of holidays handles the weekend holiday, the national holiday and general holidays. In the fourth chapter, it is firstly aimed to examine in detail the issue of annual leave. Thereafter, it is focused on leaves that lie beyond the scope of rest and the matter of non-paid leave which is subject of a special application. The fifth part of the study assesses the right to rest in terms of breaks, weekend holidays, national holidays, general holidays and annual leaves in accordance with The Marital Labour Law 854. Finally it is analysed under the sixth chapter the right to rest related to breaks, weekend holidays, national holidays, general holidays, paid leaves which are connected with special conditions and paid annual leaves in accordance with The Press Labour Law 5953.