Türk İş Hukukunda ücretli ve ücretsiz izinler
Paid and unpaid vacations in Turkish labor law
  1. Tez No: 72587
  2. Yazar: SUAT UĞUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET REFİK KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET TÜRK İŞ HUKUKUNDA ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ İZİNLER İnsanlar doğuştan sınırlı bir güce ve çalışma kapasitesine sahiptir. Sahip olduğu kapasitesinin sınırlılığı onun dinlenme zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle başta Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş, çalışma ve dinlenme süreleri ile ilgili düzenlemeler yapmışlardır. Yapılan bu düzenlemelere göre her ülke çalışma sürelerine sınırlar koyacak ve çalışanlara günlük, haftalık ve yıllık dinlenme süreleri tanzim edecektir. Ülkemizde de başta Anayasa olmak üzere özellikle İş mevzuatında, çalışanların belirli dönemlerde tatillerine imkan veren düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemelere göre çalışanlar, günlük çalışma süreleri arasında ara dinlenmesi, haftalık çalışması sonunda hafta tatili ve bir yıllık çalışması sonunda yıllık izin hakkına sahip olacaktır. Ayrıca hastalık, evlilik gibi olağan durumlar ile ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara izinler verilecektir. Toplu iş sözleşmesinde aksine bir düzenleme yoksa ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmadığından ücretsiz izin; hafta tatili, yıllık izin, ulusal bayram ve genel tatil günü ile evlilik gibi olağan durumlarda da çalışanlara verilecek izinler ücretli izin olacak ve bu izinler toplu iş sözleşmelerine konulacak hükümlerle ücretsiz izin olarak kabul edilemeyecektir. Toplu iş sözleşmelerinde ise çalışanlara verilecek ücretli ve ücretsiz izinler, İş Kanunu'ndaki işçinin lehine olan düzenlemeleri azaltıcı değil, aksine arttırıcı olabilecektir. Nite kim uygulamadaki toplu iş sözleşmelerinde de işçilere verilecek ücretli ve ücretsiz izinlerin İş Kanunları'ndaki düzenlemelere göre işçinin lehine olacak şekilde düzenlendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PAID AND UNPAID VACATIONS IN TURKISH LABOR LAW Since human effort is not unlimited by nature, working hours and vacation days are regulated by International Institutions, especially by International Labor Organisation (ILO). According to those regulations, each country can make its own arrangements about working hours and daily, weekly and annually vacation times Tor its workers. The same regulations are made mainly by Turkish Constitution and Turkish labor laws. According to those regulations, workers have some rights; such as break during working hours, weekend and annual vacation after completing their regular working requirements, in addition those rights, workers also have vacations for sickness, marriage, national and general holidays. Since break during working hours is not regarded as a working hours, workers are not paid for weekly, annually, national and general holiday, sickness and marriage vacations. Paid and unpaid vacations mentioned above are regulated by collective bargaining agreement in workplaces. Collective bargaining agreements in workplaces can provide advantages on behalf of workers instead of disadvantages in the circumstances of paid and unpaid vacations referring to the Turkish labor law. Practices show that advantages overweight disadvantages.