İşverenin işçiyi çalıştırmama yükümlülüğü
The liability of not to employ the labourer
  1. Tez No: 235983
  2. Yazar: SELÇUK ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İş Hukuku'nun doğması ve gelişmesine etki eden en önemli neden, işçinin korunması ihtiyacı ve amacıdır. Bu ihtiyaç günümüzde de neredeyse aynı anlamı ve önemini korumaktadır. Nitekim günümüzde de işçinin işverene bağlı ve onun talimatına uygun olarak çalışması durumu değişmemiştir.Çalışmamızda işçinin korunması kapsamında önemli bir konu olan, işverenin işçiyi çalıştırmama yükümlülüğünü inceleyeceğiz. Bu çalışmamızı hazırlarken ilk olarak sözleşme serbestîsi, ikinci olarak işçinin korunması incelenmiştir. Çalışmamızda üçüncü olarak işverenin işçi ile sözleşme yapamayacağı durumlar, son olarak da iş sözleşmesinin varlığına rağmen işçinin çalıştırılamayacağı durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important reason that influences the progress and the improvement of the labor law is the aim and need to protect the laborer. This necessity, nowadays, still keeps its significance and same importance. Today the situation of labor depends on the employer and top-to-down order has not been changed.In our study, we are going to examine the liability of not to employ the laborer from the employer in the scope of protecting the laborer. While we are preparing our study, firstly contract liberty, secondly protecting the laborer has been examined. Thirdly, in our study, the situation which the employee cannot make a contract with the laborer has been studied. Finally, the cases of not to work the laborer even though there is a contract between parties have been examined.