Hükümlülere ve eski hükümlülere verilen mesleki eğitim kursları
Vocational training courses provided for convicts and ex-convicts
  1. Tez No: 976013
  2. Yazar: ELİF ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
İş, eski hükümlüler için sadece gelir kaynağı değil aynı zamanda toplumla bütünleşmelerini sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, mesleki eğitim kurslarının eski hükümlülerin istihdamı üzerindeki etkisini incelemektir. Eski hükümlülerin istihdamı için çeşitli yöntemler ve politikalar uygulanmakta ve gereğince pozitif ayrımcılık çerçevesinde 4857 sayılı iş kanununun 30. maddesi gereği işverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları kamu işyerlerinde %2 eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhsal durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Eski hükümlü çalıştırmayan işveren veya işveren vekiline her eski hükümlü için çalıştırmadığı her ay başına idari para cezası uygulanmaktadır. Ancak eski hükümlülerin işgücü piyasasındaki düşük katılımları ve diğer yandan eski hükümlüler arasındaki yüksek işsizlik oranları ne yazık ki yasal düzenlemelerle bertaraf olmamaktadır. Zira eski hükümlülerin toplum ortalamasına göre eğitim seviyeleri düşüktür. Bunun içindir ki diğer politikalar ile birlikte mesleki eğitim kurs programları da önem taşımaktadır. Ülkemizde eski hükümlüler için mesleki eğitim kursları İŞKUR tarafından düzenlenmekte ve bu programlar eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü işyerlerinden kesilen idari para cezalarıyla finanse edilmektedir. Meslek tanımı kapsamında eski hükümlülere yönelik düzenlenen mesleki kurslarının genişletilmesi, kursların ücretsiz olması, talep merkezli ve işgücü piyasası özelliklerine göre yapılması, öğretmenlerin eski hükümlülerin ruhsal ve duygusal özellikleri konusunda bilgilendirmeleri ve kursların etkinliği konusunda alan araştırmaların yapılması etkin bir mesleki eğitim modeli geliştirmekte yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Work not only serves as an income source for former convicts but also helps them integrate into society. The purpose of this study is to examine the impact of vocational training courses on the employment of former convicts. Various methods and policies are implemented for the employment of former convicts, and in accordance with positive discrimination under Article 30 of the Labor Law No. 4857, employers are obliged to employ 2% of former convicts in their public workplaces where they employ fifty or more workers, in jobs suitable for their profession, physical, and mental conditions. Administrative fines are imposed on employers or their representatives who do not employ former convicts for each month for each former convict they did not hire. However, unfortunately, low participation of former convicts in the labor market and high unemployment rates among them are not eliminated by legal regulations. Because the education levels of former convicts are lower than the societal average, vocational training courses, along with other policies, are crucial. In our country, vocational training courses for former convicts are organized by İŞKUR (Turkish Employment Agency), and these programs are financed through administrative fines deducted from workplaces obliged to employ former convicts. Expanding vocational courses designed for former convicts within the scope of job definition, making the courses free of charge, tailoring them to demand, and according to labor market characteristics, informing teachers about the emotional and psychological characteristics of former convicts, and conducting field research on the effectiveness of the courses would be beneficial in developing an effective vocational training model.