1950/60 dönemi Türk dış politikası
The Turkish foreign policy 1950-1960
- Tez No: 235998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
II. Dünya Savaşı'nı Demokrasi Cephesi'nin kazanması dünya siyasi tarihi açısından olduğu kadar Türk siyasi tarihi açısından da bir dönüm noktası olmuş, Türkiye'de çok partili siyasi sisteme geçişi hızlandırmıştır. Bu sayede Türk siyasi hayatında önemli bir yeri olan Demokrat Parti kurulmuş ve 27 yıllık tek parti rejiminden sonra 14 Mayıs 1950'de iktidara gelmiştir.Demokrat Parti'nin iktidara gelmesi bazı kesimlerce ? Demokrasi'nin Zaferi ? olarak nitelendirilirken bazı kesimler tarafından ?Karşı Devrim? olarak nitelendirilmiştir. Bu yorumlar Demokrat Parti'nin iç politikadaki tutumlarına göre yapılmıştır.Bu çalışmanın konusu olan Demokrat Parti'nin dış politikası ise bu dönemde izlenen iç siyaset kadar farklı değerlendirmelere konu olmuştur. Sonuçları günümüze kadar uzanan dış politik olayların temeli bu dönemde atılmıştır. Türkiye ilk defa bu dönemde toprakları dışında bir ülkeye -Kore'ye- asker göndermiş, NATO'ya bu dönemde alınmıştır. Kıbrıs Sorunu bu yıllarda ortaya çıkmış, ABD'yle çok boyutlu işbirliğine bu dönemde girilmiştir.Çalışmada, on yıllık Demokrat Parti iktidarı dönemindeki dış politik olaylar ve DP'nin dış politikada karar alma süreçlerini etkileyen faktörler, döneme ilişkin kaynaklar incelenerek detaylarıyla ortaya konulmuştur. Çalışma; giriş, dört ana bölüm, sonuç ve kaynakça kısımlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The victory of the Democracy Front in Second World War is a milestone not only the world?s political history and Turkey?s political history, which is accelerate Turkey?s the transition to political system with many party. With this Democrat Party who had an important ground in Turk political existence was built up and was to come into power in 14 May 1950 after 27?years one party management.When Demokrat Party accession to power, some region qualify this ?The Victory of the Democracy? but some region qualify this ?counterrevolution?. This comments were made with the consistent of Demokrat Parti?s attitudes of domestic policy.The matter of this study is Demokrat Party?s Foreign policy is already a matter subject commentate different assessment like domestic policy. The Foreign political events who?s results recumbents to our day were laid the foundation in this term. Turkey sent his army to country with is out of his territory -Korea- for the first time in this term. The problem of the Kıbrıs was appear?s in this years and entered to a multidimensional collaboration with USA in this period.In this study Demokrat Party?s on years power of Foreign political events and the factor?s witch affects decision process in Foreign policy, the resources of this terms researched at great length. This study is comprise of introduction, four principal part, result and bibliography