İslâm Hukukunda Sedd-i Zerâi delilinin kullanılışı
Application of Sedd-i Zerai proof in Islamic Law
- Tez No: 236019
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İslâm hukuku, insanların dünya ve ahiret maslahatlarını sağlamayı kendisine gâye edinmiştir. Bu amacı doğrultusunda gelişen sedd-i zerâi deliliyle, dinin yasakladğı ve maslahatı dışında saydığı bir davranışa götüren, ona ulaştıran vesileyi de engellemiştir.Bu çalışmanın amacı, İslâm hukukunda sedd-i zerâi delilinin, kendisinde bir kötülük bulunmadığı halde fesâda yol açmasından endişe edilen uygulamaları geçersiz kılmasını göstermektir. ?Kötülüklerin engellenmesi? manasına gelen sedd-i zerâi, İslâm hukukunda geniş bir alanda uygulanmıştır. İslâm hukukunda mezhep imamları tarafından, genel olarak kabul görmüştür. Mâlikî, Hanbelî ve Hanefîler, sedd-i zerâi'yi bir delil olarak kabul etmişler ve buna göre hüküm bina etmişlerdir. Şâfiîlerin ise bu delili zayıf kabul etmelerine rağmen onu kullandıkları görülmektedir. Bu prensibin İslâm hukukçuları tarafından genel kabul görmesi, bunun üzerine hüküm bina edilmesi maslahatı kazandıran bir durumdur.Tez, giriş ve beş bölümden meydana gelmektedir. Girişte; zerîa kavramı, çeşitleri, İslâm usul hukukundaki yeri ve önemi üzerinde durulmıuştur. I. Bölüm'de ibadetle ilgili zerîa uygulamaları verilerek konu örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. II. Bölümde ise muâmelatla ilgili alışveriş, şüf'a, riba, selem konularında zerîa örnekleri açıklanmıştır. III. Bölüm ceza hukuku ile ilgili zerîa
Özet (Çeviri)
Islamic law aims at providing people?s affairs of this life and hereafter. To accomplish this, Islamic law prevents the ways and the causes to the prohibited acts and behaviors that are regarded as outlaw, by application of ?Sedd-i Zerai Proof?.The aim of this study is to indicate that Sedd-i Zerai Proof in Islamic law abolishes the applications that may cause disorder even though these behaviors themselves are not considered to be unlawful.Sedd-i Zerai that means ?the shutting of roads to evil? has been widely applied in the area of Islamic law. Mostly, it has been accepted by the leaders of main sects. In Islamic law, Malikis, Hanbalis, and Hanafis have recognized Sedd-i Zerai as a proof and have formed statements based on this proof. Although Shafi?is has regarded it as weak in evidence, in some operations it is seen that they practice the principle of Sedd-i Zerai. The acceptance of this principle and forming statements based upon this proof grounds adopting given statements.To finalize, Sedd-i Zerai proof has been regarded as an evident principle that makes life easier and is helpful since it provides answers to the contemporary issues of changing and developing life.Key Words : 1) Mean, 2) Prevention, 3) Evidence, 4) Comparison