Turistik ürün çeşitlendirilme stratejisi kapsamında kongre ve toplantı turizminin Azerbaycan'da gelişme potansiyeli, Bakü örneği
Convention and conferense tourism as a touristic product, and its developing potential in Azerbaijan, the model of Baku
- Tez No: 236018
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son yıllar dünyada hızlanan küreselleşme ve yenilikçilik, yaşamın bütün alanlarında hissedilmektedir. İnsanların hayata bakış açısının değişmesi, teknojik ve iletişim alanlarında gelişmeler sonucunda ortaya çıkan boş zaman fazlalığı turizm sektörünün de gelişmesine katkı sağlamaktadır. Dünyanın gelişmiş ülkeleri, ülke ekonomisini geliştirmek amacıyla turizm sektöründen geniş şekilde faydalanmaktadır. Bu nedenle bu ülkeler turistik ürün çeşitlendirilmesi stratejilerinden yararlanmaktadır.Kongre ve toplantı turizmi en çok tercih olunan ve en fazla gelir elde edilen turistik ürün çeşitlerindendir. Bu turistik ürün çeşidi ülkeye hem ekonomik açıdan, hem de sosyo-kültürel açıdan katkı sağlamaktadır. Ekonomik açıdan döviz sağlanması, istihdam yaratıcılığı, diğer sektörlere etkisi ve mevsimi uzatan özelliği, sosyo-kültürel açıdan ise negatif kültürel etkilerinin azlığı, ülke açısından olumlu imaj sağlaması, ülke için ucuz tanıtım imkanları sunması, bilimsel çalışmaların artırılması, sakinlerin de kullanabileceği yeni tesislerin inşa edilmesi ve çevre kirliliğinin engellenmesi bakımından avantaj sağlamaktadır.Bu çalışmada bir turistik ürün olarak kongre ve toplantı turizmi ele alınmış, Azerbaycan'ın bu turistik ürün potansiyeli araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ülkenin arz kaynaklarının yeterince değerlendirilirse ve bu sektördeki deneyimlerin yetersizliği aradan kaldırılırsa gelişmenin sözkonusu olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we can feel the globalisation and the innovation in all fields of life. The change of people's mental outlook, the abundance of free time caused as a result of the development in the fields of technology and communication are investing to the development of the tourism sector. The developed countries of the world are widely taking the advantages of tourism sector in order to develop their economy. That?s why these countries get the full value of the strategy of diversification of touristic product.Conference and convention tourism is one of the most profitable and preferred touristic products. This touristic product makes both economical and socio-cultural benefit to the country. It?s benefit, in terms of economy, can be regarded as providin foreign currency, creating employment, stimulating other sectors and expanding seasonal ectivities. In terms of socio-cultural aspects it?s positive effects can be seen as minimizing negative cultural effects, creating a positive image, making cheaper promotion for country, contributing to scientific studies, building new establishment which the local citizens need, supporting cultural and art activities and because of the less environment pollution, iti is more advantageous.In this study the convention and conference tourism and its potential supply in Azerbaijan has been researched. At the result of the study, it was concluded that if supply resources of the country were properly evaluated and if the shortcomings of the skills in this sector were overcome then the development could be a subject-matter.