Türk bankacılık sisteminde kurumsal yönetim ve bir uygulama
Corporate governance in turkish banking system and an application
  1. Tez No: 236051
  2. Yazar: TUĞÇE MESUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kurumsal yönetim uygulamalarına duyulan ilgi ABD'de 1930'ların Büyük Buhranıyla birlikte başlamış ve 20. yüzyıl boyunca yaşanan bir dizi şirket skandallarıyla gelişme kaydetmiştir. Kurumsal yönetimin gelişim süreci OECD, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi kurumların ve çeşitli ülkelerin hükümetlerinin oluşturduğu bir dizi düzenlemeyle gerçekleşmiştir. Ancak bu konudaki ivme 2000'li yıllarda kaydedilmiştir.OECD, Basel Bankacılık Denetim Komitesi, sağlam kurumsal yönetim uygulamalarının ülkelerindeki bankalar tarafından benimsenmesini sağlamaları konusunda bankacılık otoritelerine yardımcı olmak için 1999 yılında bir rehber yayımlamıştırOluşturulan kurumsal yönetim ilkelerine rağmen yaşanan krizler, ilkelerin gözden geçirilmesi gereğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda OECD, kurumsal yönetim ilkelerini 2004 yılında revize etmiştir.Bankaların ekonomideki finansal aracılık rolünün önemi, yetersiz kurumsal yönetimden kaynaklanabilecek güçlükler karşısında hassasiyetlerini artırmaktadır. Ayrıca, ekonomik sistemin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için mudilerin mevduatının korunması büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple, bankalarda kurumsal yönetim uluslararası mali sistem için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, OECD'nin yayınladığı kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde kurumsal yönetimin Türk Bankacılık Sistemindeki uygulaması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance scandals have led to broad range of policy discussions and initiatives in the area of corporate governance. The initiatives have started with the Great Depression in 1930s and development process accelerated in 2000s. The most important steps in this field have taken by the OECD and SEC. OECD and U.S. Securities and Exchange Commission has taken clear approach with respect to certain aspects of corporate governance with the adoption of OECD Principles and Sarbanes-Oxley act.OECD, the Basel Committee on Banking Supervision, published guidance in 1999 to assist banking supervisors in promoting the adoption of sound corporate governance practices by banking organizations in their countries. Notwithstanding the corporate governance principles, in many firm corporate governance scandals could not be precluded. In the light of these events, the OECD published revised corporate governance principles in 2004.The important financial intermediation role of banks in an economy is increasing the sensitivity of banks against potential difficulties arising from ineffective corporate governance. In addition to this, the need to safeguard depositors? funds is very important issue in the financial sector to maintain the confidence environment. All in all, corporate governance for banking organizations has great importance in the international financial system.This study analyses the implementation of corporate governance in the Turkish Banking System pursuant to corporate governance principles published by OECD.