Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) sermaye yapılarının oluşumunda etkili olan faktörlerin belirlenmesine yönelik analitik bir yaklaşım: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nda bir uygulama
An analytical approach aimed at forming capital structure factors of small and medium sized enterprises (SMEs): An application in İstanbul Stock Exchange (ISE)
- Tez No: 236078
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), küçük ve esnek yapılarıyla ekonomilerin vazgeçilmez unsurları haline gelmişlerdir. İstihdam ve katma değer yaratan, ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan KOBİ'lerin, birçok sorunu bulunmaktadır. Özellikle Türkiye açısından en önemli sorun, finansman sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu açıdan ele alındığında, finansman sorunlarının başında güçlü bir sermaye yapısının oluşturulmaması yer almaktadır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; Türkiye'de ve çeşitli ülkelerde KOBİ kavramı ve özellikleri, KOBİ'lerin ekonomiler için yeri ve önemi, KOBİ'lerin genel ve finansman sorunları, KOBİ'lerin finansman kaynakları ele alınmaktadır.İkinci bölümde; sermaye yapısı, sermaye maliyeti, optimum sermaye maliyeti kavramları, sermaye yapısı teorileri, sermaye yapısı kararlarında etkili olan değişkenler incelenmektedir.Üçüncü ve son bölümde, 1996-2007 yılları arasında İMKB'de işlem gören Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin sermaye yapıları ve sermaye yapılarında etkili olan faktörler analiz edilmekte ve bu incelemeye ilişkin bulgulara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
With small and elastic structure, small and medium sized enterprises (SMEs), have become indispensable component of economies. SMEs, which create employment and added value and supplement economic development, have many problems. Especially for Türkiye, it is accepted that the most important problem is financial issues. If it is deal with in this respect, have inefficient capital structure is the head of financial issues.Dissertation consists of three sections.In the first section; devoted to concept of SMEs in Türkiye and several countries, role and importance of SMEs in economies, basic financial problems of SMEs and financial resources of SMEs.Second section includes, concept of capital structure, cost of capital and optimal capital structure, capital structure theories and the specific characteristics that influence capital structure decisions.In the third and the final section of the study it is analysed the specific characteristics that influence capital structure decisions of small and medium sized enterprises of which shares are traded in Istanbul Stock Exchange (ISE) between 1996-2007. Results and concluding comments are included in this section of the study.