Valproik asit, zikonotid ve spinorfinin sıçan dorsal kök gangliyon sinir hücre kültürlerine etkilerinin moleküler ve elktrofizyolojik olarak incelenmesi
Moleculary and electrophisologically being analysed effects of valproic acid, ziconotide and spinorphin to rat root ganglions nerve cells culturesl
  1. Tez No: 236106
  2. Yazar: KEMAL TUĞRUL KUZGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmanın amacı sıçan dorsal kök gangliyon (DKG) sinir hücrelerindevalproik asit, zikonotid ve spinorfinin etkilerini flüoresan kalsiyum görüntülemeyöntemleri ile belirlemektir. Valproik asitin etkileri patch kenetleme yöntemi ile deirdelenmistir. Dorsal kök gangliyonları diseke edildi ve enzimatik ve fizikselislemlerle izole tek hücrelere ayrıstırılarak %5 CO2 içeren inkübatörde 37 oC'detutuldu. Tüm hücre diyaliz patch kenetleme tekniginin akım kenetleme formu ile buhücrelerden aksiyon potansiyelleri kaydedildi. Fluoresan kalsiyum görüntülemedeneyleri için, önceden yüzeyi kaplanmıs lamellere ekilen DKG hücreleri kalsiyumaduyarlı boya olan Fura-2 AM (1 ?M) ile yüklendi. Ters mikroskopa (40X, 1,3 NAobjektif) baglantılı CCD kamera ve yazılım programından olusan kalsiyumgörüntüleme sistemi kullanılarak her bir DKG sinir hücresinde hücre içi serbestkalsiyum düzeyi ([Ca2+]i) 340/380 nm oranındaki degisikliklerden yararlanılarakbelirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of valproic acid,ziconotide and spinorphin on cultured rat dorsal root ganglion (DRG) neurones usingfluorescence calcium imaging. The effects of valproic acid was also investigated bypatch clamp trechnique. Dorsal root ganglia were dissected out and isolated as singlecells by enzymatic and physical procedures and placed in humidifıed incubatorcontaining 5% CO2 at 37 °C. Action potentials were recorded from these cells usingthe whole celi current clamp mode of the patch clamp technique. For thefluorescence calcium imaging studies, the DRG neurons were cultured on coatedcoverslips and loaded with 1 umol Fura-2 AM. Free intracellular Ca2+ ([Ca2+];)responses were quantifıed by the changes in 340/380 ratio for individual DRGneurons using fluorescence imaging system consisting of CCD camera coupled to aninverted microscope (with a 40x, 1.30 NA objective) and software.