Dynamic load and stress analysis of standart and nonstandart spurgears
Standart ve standart olmayan alın dişlilerin dinamik yük ve gerilme analizi
  1. Tez No: 23611
  2. Yazar: ÖZLEM UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. A. SAHİR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
öz STANDART VE STANDART OLMAYAN ALIN DİŞLİLERİN DİNAMİK YÜK VE GERİLME ANALİZİ UYAR, Özlem Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M.A. Sahir ARIKAN Temmuz, 1992, 153 sayfa Bu çalışmada, standart ve standart olmayan alın dişlilerin dinamik modellemesi ile eğilme ye temas gerilme analizlerini yapmak için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bilgisayar programı, Pascal programlama dilinde yazılmış ve HP/ Apollo Domain iş istasyonlarında Domain İşletim Sistemi 10.2 Versiyonu altında çalışmaktadır. Eğilme ve gerilme analizleri sonlu elemanlar yazılımı ANSYST ile yapılmıştır. Geliştirilen program ANSYST için girdi kütükleri hazırlayabilmekte ve yazılımı, program çalışırken, sistem komutları sayesinde, arka planda çalıştırabilmektedir. Sonlu elemanlar analizinden gelen çıktı kütükleri de sonuç inceleme altprogramları yardımıyla işlenmektedir. Diş profil modifikasyonları, hatalar ve temas eden dişler arasındaki sürtünmenin etkileri, dinamik yük hesaplamalarında göz önüne alınmaktadır. Programın çalışması sırasında, dinamik yük ve diş gerilmelerinin grafik çıktıları ekranda incelenebilmekte veya lazer yazıcıdan alınabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Tasarım, Dişlilerde Dinamik Yüklemeler, Dişlilerin Sonlu Elemanlar Metodu ile Analizi, Alın Dişliler, Standart Olmayan Dişliler. Bilim Kodu : 625.02.07 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC LOAD AND STRESS ANALYSIS OF STANDARD AND NONSTANDARD SPUR GEARS UYAR, Özlem M.Sc. in Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M.A. Sahir ARIKAN July, 1992, 153 pages In this study, a computer program for dynamic modelling, and bending and contact stress analyses of standard and nonstandard spur gears is developed. The computer program is written in Pascal programming language and works on HP/Apollo Domain workstations under the Domain Operating System, Version 10.2. Deflection and stress analyses are made by using the finite element analysis software ANSYST. The developed program is capable of preparing input files for ANSYST and the software is executed in batch mode by the help of system commands activated while the program is running. Output files of ANSYST are processed by the developed postprocessing subprograms. Tooth profile modifications, errors and friction between contacting teeth are also included in the calculations. During the execution of the program, graphical outputs of dynamic load and tooth stresses can be viewed on the screen or hardcopied by using a laser printer. Key Words : Computer Aided Design, Dynamic Loads on Gears, Finite Element Analysis of Gears, Spur Gears, Nonstandard Gears. Science Code : 625.02.07 m