Migrenli hastalarda ve sağlıklı kontrol grubunda el tercihi ve paraoksonaz enzim aktivitesinin araştırılması
The investigation of paraoxonase enzyme activity and hand preference in patients with migraine and healthy controls
  1. Tez No: 236120
  2. Yazar: SERAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Migren, biyokimyasal, genetik ve çevresel faktörlerle ilişkili multifaktöryel patogeneze sahip bir nörovasküler hastalıktır. Azalmış serum paraoksonaz-1 (PON-1) ve arilesteraz (ARE) aktiviteleri, iskemik strok, koroner arter hastalığı ve Alzheimer gibi çeşitli hastalıklar için bir risk faktörüdür. PON-1 enzimi, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol oksidasyonunu önlemektedir. PON-1 55 M/L ve 192 R/Q polimorfizmlerinin vasküler hastalık riski ile ilişkili olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada, migrenli hastalarda serum PON-1 ve ARE aktivitelerini, PON-1 55 M/L ve 192 R/Q polimorfizmlerini, serum lipit profilini ve el tercihlerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak patofizyolojik süreçteki muhtemel rolünü araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 24 auralı ve 80 aurasız migrenli hasta ve 86 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Serum PON-1 ve ARE aktiviteleri ve lipit profili, spektrofotometrik yöntemle; okside (ox)-LDL düzeyi, ELISA ile; PON-1 polimorfizmleri, PCR - RFLP metoduyla ve el tercihleri, Oldfield anketiyle belirlendi.Migrenli grupta serum PON-1 ve ARE aktiviteleri, kontrollere göre daha düşüktü (p < 0.001) fakat bu parametrelerde migren alt gruplarında, istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmedi. Kontrollere göre migrenli grupta serum ox-LDL düzeyi daha yüksek bulundu (p < 0.001). PON-1 55 M/L ve 192 R/Q allel frekansları ve genotip dağılımı, çalışma grupları arasında farklı değildi. El tercihi yönüyle değerlendirildiğinde, ölçülen biyokimyasal parametrelerin ortalama değerleri sağ ve sol elli kişiler arasında önemli oranda farklılık göstermedi.Migrenli hastalarda PON-1 ve ARE aktivitelerinde bir azalma, ox-LDL düzeylerinde ise bir artış olduğunu tespit ettik. Bu bulgu, migren tedavisinde vasküler risk faktörleri açısından dikkat edilmesi gereken bir klinik öneme sahip olabilir. Bununla birlikte, PON-1 ve ARE aktiviteleri azalmış olmasına rağmen, PON-1 55 M/L ve 192 R/Q polimorfizmleri ile migren arasında bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Migraine is a neurovascular disorder, which has a multifactorial pathogenesis associated with the various biochemical, genetic and environmental factors. Decreased serum paraoxonase-1 (PON-1) and arylesterase (ARE) activities are a risk factor for several disorders, including ischaemic stroke, coronary artery disease and Alzheimer?s disease. PON-1 prevents oxidative modification of low-density lipoprotein (LDL) cholesterol. The PON-1 55 M/L and the PON-1 192 R/Q polymorphisms have been reported to be associated with vascular diseases in some studies. In this study, we investigated serum PON-1 and ARE activities, PON-1 55 M/L and 192 R/Q polymorphisms, the serum lipid profile, and the hand preferences in patients with migraine and healthy subjects in order to reveal their role in the pathophysiology of the disease.One hundred four patients with migraine (24 with aura, 80 without aura) and 86 healthy volunteers were included in the study. Serum PON-1 and ARE activities and the parameters of lipid profile were measured using spectrophotometric methods. Serum oxidized (ox)-LDL level was detected by ELISA. The genotypes of the PON-1 polymorphism were determined by PCR - RFLP method. To determination the hand preferences of subjects were used Oldfield's questionnaire.Serum PON-1 and ARE activities in the migraine group were significantly lower than in the healthy group (p < 0.001, for both), but these parameters were not different between the migraine subgroups (p > 0.05, for both). Serum ox-LDL levels were found significantly higher in migraineurs than controls (p < 0.001). The genotype distribution and the allele frequencies of the PON-1 55 M/L and 192 R/Q polymorphisms were not different between the study populations. We did not observe any notable difference in the mean values of the biochemical parameters in the left- and right-handed subjects.We have shown that there is a decrease in serum PON-1 and ARE activities, an increase in ox-LDL levels in the migraineurs, which may have a clinical importance in the treatment of migraine. However, despite the decreased of PON-1 and ARE activities, there is no association between the PON-1 55 M/L and 192 R/Q gene polymorphisms and the migraine disease.