Migren olgularında otonom sinir sistemi'nin klinik ve elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of migraine autonomic nervous system in terms of clinical and electrophysiological point of VİEW
  1. Tez No: 445276
  2. Yazar: BAŞAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY KARAALİ SAVRUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Migren; başağrısı ve otonom bulgularla karakterize, paroksizmal seyirli bir sendromdur. Son yıllarda, migrenin birincil nöronal bir süreç olduğu düşünülmektedir. Otonom sinir sistemi (OSS); kan basıncı, vücut ısısı gibi düzenlemeleri yapar, sindirim sistemi, salgı bezleri, dolaşım sistemi gibi istemsiz çalışan faaliyetleri yönetir. Çalışmamızda migren olgularında OSS tutulumunu, klinik ve elektrofizyolojik yöntemler kullanarak araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza BBUS-III beta (Başağrısı Bozukluklarının Uluslararası Sınıflaması III beta) sınıflamasına göre migren tanısı almış 66 hasta (51'i kadın, 15'i erkek) ile yaş ve cinsiyetleri uygun, 29 (18'i kadın, 11'i erkek) sağlıklı birey dahil edilmiştir. Olguların tümünde otonom semptomlar COMPASS-31 testi ile sorgulanmıştır. Tüm olgular ortostatik hipotansiyon açısından değerlendirilmiş, her iki el ve ayaktan sempatik deri yanıtı (SDY) ve R-R aralık değişkenliği (RRAD) incelemesi yapılmıştır. Sonuçlar: Hasta grubunun COMPASS-31 puanları kontrol grubuna oranla anlamlı derecede yüksek saptandı. Ortostatik hipotansiyon tüm olgular içinde sadece 4 kişide pozitif idi ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmamaktaydı. Hasta grubunda, kontrol grubuna göre, sol ayak SDY latans (p=0,006) ve sağ ayak SDY amplitüd (p=0,018) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı fakat klinik olarak anlamlı kabul edilmedi. RRAD parametreleri ve Valsalva Oranı hasta ve kontrol grubu, arasında karşılaştırıldı, anlamlı farklılığa rastlanmadı. Yorum: Migren hastaları, sağlıklı bireylere oranla otonomik yakınmaları daha sık yaşamaktadır. Bu çalışma migrenli hastalardaki otonom disfonksiyonun hipereksitabilite şeklinde olduğunu düşündürmektedir. Yapılan elektrofizyolojik incelemeler, hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık ortaya koymamış olsa da daha fazla sayıda olgu ve migren alt grupları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Migraine is a syndrome characterized with headache and autonomic indications. It is thought to be a primary neurological condition. Autonomic nervous system (ANS) regulates the digestive system, salivary glands and circulatory system which are involuntarily controlled. In our study, we aimed to investigate ANS involvement in migraine patients with clinical and electrophysiological procedures. Patients and method: Sixty six patients (51 women, 15 men) diagnosed with migraine according to ICHD-III beta classification and twenty nine (18 women, 11 men) healty people have been included in our study. All of the obtained autonomic symptoms were investigated by the COMPASS-31 test. For all data, orthostatic hypotension were also obtained, the SSR and RRIV have been measured. Results: The COMPASS-31 results of the patients were significantly high when they were compared to the control group. Left foot SSR latency (p=0,006) and right foot SSR amplitude (p=0,018) values of the patient group had statistically a significant difference when compared to the control group, however, clinically they were not considered as a significant difference. RRIV parameters and Valsalva Ratio were compared and any significant difference was obtained. Conclusion: The symptoms of autonomic dysfunction were higher in patients having migraine than in healthy people. This study suggests that autonomic dysfunction in migraine is caused by hyperexcitability. Even though the electrophysiological investigations did not show a significant difference between the control group and the patients, there is a need of more researches including higher data in order to clarify the conditions.