ADE inhibitörleri ve Anjiotensin reseptör blokörlerinin inflamasyona etkisi
Effects on inflammation of ACE inhibitors and Angiotensin receptor blockers
  1. Tez No: 236123
  2. Yazar: FULDEN IŞIKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. NUR BANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Renin Anjiotensin Sistemi renal, kardiyovasküler, inflamatuvar ve adrenal fonksiyonlara etkieden önemli bir sistemdir. Bu sistemi enzim ve reseptör düzeyinde bloke eden ilaçlar, akutmyokard infarktüsü ve sekonder proflaksisinde, konjestif kalp yetmezligi, hipertansiyon,diyabetik nefropati-proteinüri tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Çalısmamızda üç farklı dozda uygulanan Anjiotensin dönüstürücü enzim inhibitörleri(kaptopril, enalapril, lizinopril) ve Anjiotensin reseptör (AT1) blokeri losartan'ıninflamasyonun akut fazına etkileri karragenin inflamasyon modelinde, kronik fazına etkileri isekoton pellet granüloma modelinde sıçanlarda test edildi.Karragenin modelinde, inflamasyonunun 2.
Özet (Çeviri)
Renin-Angiotensin system is an important system which has affected on renal,cardiovascular, inflammatory and adrenal functions. Drugs blocking this system at enzymeand receptor levels are frequently used at therapies of acute myocardial infarction and itsseconder prophylaxis, congestive heart failure, hypertension, diabetic nephropathy -proteinuria.In our study, the effects of three different doses of Angiotensin Converting Enzyme (ACE)inhibitors (captopril, enalapril, lisinopril) and angiotensin receptor (AT1) blocker losartan,were tested with carrageenan model on acute phase of inflammation and with cotton pelletgranuloma model on chronic phase of inflammation in rats.In carrageenan model, at the second hours of the inflammation, while captopril (100 mg/kg)showed insignificant antiinflammatory effect, enalapril (20 mg/kg) and lisinopril (50 mg/kg)presented proinflammatory effects at rates of 33.35 % and 16.91 % (p