Renal arter stenozu derecesi ile serum beyin natriüretik peptit düzeyleri arasındaki ilişki
Investigation of the relation between the severity of renal arteryial stenosis and the serum level of brain natriuretic factor
  1. Tez No: 236127
  2. Yazar: SEVİL UYGUN İLİKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP KÜLAH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada renovasküler hipertansiyon (RVH) ön tanısıyla selektif renal arteriografisi yapılan ve renal arter stenozu (RAS) saptanan hastaların serum beyin natriüretik peptit (BNP) düzeylerine bakarak, RAS ile serum beyin natriüretik peptit düzeyi arasında ilişkisi olup olmadığını araştırdık. Çalışmada dirençli hipertansiyonu olan hastalar renal arter arteriografisi sonucuna göre RAS olan (Grup 1, n=30) ve olmayan (Grup 2, n=10) olmak üzere iki gruba ayrıldı. RAS olmayıp hipertansiyonu olan hastalar (Grup 2) kontrol grubu olarak alındı. RAS tespit edilen hastalar (Grup 1) stenozun derecesine göre iki gruba ayrıldı. Renal arterde darlığı % 50'den az olanlar Grup 1a (n=13), % 50'den fazla olanlar Grup 1b (n=17) olarak kabul edildi. Ayrıca RAS saptanan hastalar unilateral ve bilateral olarak gruplandırıldı. Bu 2 grupta kendi arasında kritik ve non-kritik olarak ayrıldı. Unilateral non-kritik RAS tespit edilen hasta grubu Grup A (n=7), unilateral kritik RAS tespit edilen hasta grubu Grup B (n=12) kabul edildi. Bilateral non-kritik RAS tespit edilen hasta grubu Grup C (n=6), bilateral kritik RAS tespit edilen hasta grubu Grup D (n=5) kabul edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried on the patients having a preliminary diagnosis of renovascular hypertension (RVH) whom were diagnosed to have renal arteryial stenosis (RAS) through selective renal angiography. The relation between the severity of the renal arterial stenosis and serum brain natriuretic peptide (BNP) was investigated. Patients with drug resistant hypertension who were proved to have RAS according to selective renal angiography constituted the study group (Group 1, n=40) and pateints without RAS consitituted the control group (Group 2, n=10). Patients in the study group were classified into two subgroups according to the severity of the renal arteryial stenosis. Patients having a renal arterial stenosis less than 50% constitiuted the Group 1a (n=19) and patients having more than 50% stenosis constituted the Group 1b (n=21). The patients with RAS were further classified into two subgroups according to the lateralization and significance of the stenosis. Patients with unilaterally insignificant stenosis consisted the Group A (n=10) and the patients with unilaterally significant stenosis consisted the Group B (n=12). The patients with bilaterally insignificant stenosis were gathered in to the Group C (n=9), leaving the patients with bilaterally significant stenosis to the Group D (n=9).