Zonguldak ve çevresinde diyabetik ayak tanılı hastalarda osteomyelitin tanısında işaretli lökosit ve işaretli siprofloksasin sintigrafilerinin karşılaştırılması
The Comparison of labeled leukocyte and labeled ciprofloxacin scintigraphies in the diagnose of osteomyelitis in patients with diabetic foot in Zonguldak and surroundings
- Tez No: 236132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇABUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Biz bu çalışmada Tc-99m siprofloksasin sintigrafinin diyabetik ayak enfeksiyonlarındaki faydasını ve işaretli lökosit sintigrafisi ile karşılaştırmasın değerlendirdik. Son yıllarda aktif bakteriyal enfeksiyonlarda lokalize olan bir radyofarmasötik olan Tc-99m siprofloksasin, enfeksiyonda görüntülemesinde kullanılmaktadır. Çalışmaya diyabetik ayakta enfeksiyon şüphesi olan 29 hasta (13 kadın, 16 erkek) dahil edildi. Tüm hastalar tip 2 diyabetti. Hastalara sırasıyla dört fazlı kemik sintigrafisi, işaretli lökosit sintigrafisi ve işaretli siprofloksasin sintigrafisi çekildi. Tüm imajlar arası en az iki gün olacak şekilde görüntüleme yapıldı. Biz siprofloksasin sintigrafisi bulgularını, klinik takip, dört fazlı kemik sintigrafisi, işaretli lökosit sintigrafisi, derin doku biyopsisilerden elde edilen kesin tanılar ile karşılaştırdık. Tüm imajlar vizuel olarak değerlendirildi. Yirmidokuz hastanın, enfeksiyon şüphesi olan 36 lezyonuna bakıldı. Bunlardan 18'i akut osteomyelit (AOM), 8'i kronik osteomyelit (KrOM), 7'si yumuşak doku enfeksiyonu (YDE), 3 tanesi de non-enfeksiyöz proses olarak değerlendirildi. Bu sonuçlara göre Tc-99m siprofloksasin sintigrafisi tüm akut osteomyelitleri doğru olarak değerlendirdi. Sekiz KrOM'in 2'sini, 7 YDE'nin 5'ini doğru olarak tanımladı. Tc-99m siprofloksasin sintigrafisinin AOM, KrOM ve YDE için tanı doğruluğu sırasıyla % 100, % 25 % 71.4 olarak bulundu. Tc-99m siprofloksasin sintigrafisinin tanı doğruluğu AOM ve YDE için oldukça yüksek bulunurken, KrOM için beklenene göre düşük bulundu. Bu veriler aynı zamanda lökosit sintigrafisi verileri ile de uyumlu idi. Biz Tc-99m siprofloksasin sintigrafisinin diyabetik ayakta özellikle akut osteomyelit tanısında lökosit sintigrafisine alternatif bir yöntem olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Tc-99m ciprofloxacin which is a radiopharmaceutical localizing at sites of active bacterial infections has been used to image infection for almost nearly a decade. In this prospective study we aimed to evaluate the usefullness of Tc-99m ciprofloxacin scan in diabetic foot infections. Twenty-nine patients (13 women, 16 men) with suspected diabetic foot infection were included in the study. All patients had type II diabetes mellitus. All scans were performed within at least a two day interval. We compared the findings of ciprofloxacin scan, in combination with the data obtained from clinical outcome, 4f bone scan, Tc-99m WBCs and deep tissue biopsy. All images were interpreted visually. In 29 patients, 36 sites of suspected infection were examined. Eighteen of them were evaluated as acute osteomyelitis (AOM), 8 as chronic osteomyelitis (COM), 7 were associated with soft tissue infection and 3 with noninfectious processes. According to these results ciprofloxacin scintigraphy defined all AOM lesions successfully. Two out of 8 COM, 5 out of 7 soft tissue lesions were clearly defined as well with Tc-99m ciprofloxacin scan. Diagnostic accuracy of Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy in AOM, COM and soft tissue infections were found to be 100%, 25% and 71.4%, respectively. The diagnostic accuracy of Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy was found to be extremely high in acute osteomyelitis and soft tissue infections, but lower than expected in COM. These result were compatible with findings of leukocyte labeled scintigpraphy. We thing that Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy will be an alternative method of leukocyte scan for especially diagnosis of acute osteomyelitis in diabetic foot.