Periton diyalizi hastalarında serum visfatin düzeyinin bazı biyokimyasal ve klinik parametreler ile ilişkisi
The relationship of serum vistatin level with some biochemical and clinical parameters in patients receiving peritoneal dialysis.
  1. Tez No: 236151
  2. Yazar: YASEMİN USUL SOYORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ERKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Visfatin son zamanlarda tanımlanan bir adipositokindir. Veriler visfatinin glukoz metabolizması, inflamasyon ve ateroskleroz üzerine muhtemel etkilerine işaret eder. Diyaliz hastalarının durumuna ilişkin sınırlı bilgi mevcuttur. Biz visfatinin periton diyalizi hastalarında çeşitli klinik ve biyokimyasal parametreler üzerine değerlendirmeyi amaçladıkBu çalışmaya 41 periton diyalizi hastası (yaş ortalaması 43,7±16,2; 25'i erkek), 20 sağlıklı kontrol grubu (yaş ortalaması 36,3±10,3;11'i erkek) ve 20 hemodiyaliz hastası (yaş ortalaması 42,2±19,2 ;11 erkek) dahil edildi. 12 aydan az süreyle diyalize giren, aktif inflamasyonu ve son üç ay içerisinde peritonit atağı olanlar çalışmadan dışlandıAçlık serum visfatin düzeyi ELİSA metoduyla (Human visfatin ELISA kit, Phoenix Pharmaceuticals, Belmont, CA, USA) değerlendirildi. Ve çeşitli klinik ve biyokimyasal parametreler ölçüldü. Periton diyalizi hastaları visfatin düzeyine göre iki gruba ayrıldı.(Visfatin düzeyi düşük olan grubun yaş ortalaması:42.2±15,6;7'si erkek, yüksek olan grubun yaş ortalaması:45,1±10,4;9'u erkek ).Ve iki grup BMI, bel ve kalça çevresi, bel/kalça oranı, nabız dakika sayısı, sistolik ve diyastolik kan basıncı, peritoneal kt/V ve CrCl , glukoz, glikolize hemoglobin, trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, CK, ALP, BUN, kreatinin, total protein, alb, globulin, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, ferritin, bikarbonat,fT4,TSH, PTH, insülin, CRP açısından karşılaştırıldı. İki grup arasında diyaliz süresi, yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel farklılık yoktu. İstatistik için pearson korelasyon analizi ve t-test kullanıldıPeriton diyalizi, hemoyaliz hastaları ve sağlıklı kontrol grubu arasında visfatin düzeyleri açısından istatistiksel farklılık saptanmadı (sırasıyla; 7,71 ±4,04; 7,36±3,71;7,70± 1,61, p=0,63).İki periton diyalizi grubu karşılaştırıdığında visfatin düzeyi yüksek olan grupta trigliserid düzeyi yüksekti(243,8±133,2; 150,8±65,8 ;p
Özet (Çeviri)
Visfatin is a recently identified adipocytokine. Data indicates its possible effects on glucose metabolism, inflammation and atherosclerosis. There is limited knowledge on its situation regarding dialysis patients. We aimed to evaluate its effect on certain clinical and biochemical parameters in peritoneal dialysis patients.Forty one peritoneal dialysis (pd) patients (mean age; 43,7 16,2, 25 men), 20 healthy controls (mean age 36,3 10,3 , 11 men) and 20 hemodialysis patients (hd) (mean age; 42,2 19,2, 11 men) were included in the study. Patients with dialysis duration of less than 12 months, active inflammation and peritonitis attack within 3 months were excluded from the study. Fasting serum visfatin levels were determined by ELISA method (Human visfatin ELISA kit, Phoenix Pharmaceuticals, Belmont, CA, USA) and certain clinical and biochemical parameters were measured. Peritoneal dialysis patients were divided into two groups according to their visfatin levels (lower group, mean age; 42,2 15,6, 7 men; higher group, mean age;45,1 10,4, 9 men) and compared to each other in terms of body mass index, waist and hip circumferences, waist-to-hip ratio, pulse, systolic and diastolic blood pressure, peritoneal kt/V and creatinine clearance, serum glucose, glycosilated hemoglobin, triglyceride, total cholesterol, LDL, HDL, CK, alkaline phosphatase, BUN, creatinine, total protein, albumin, globuline, Na, K, Mg, Ca, P, ferritin, bicarbonate, fT4, TSH, PTH and insulin. No statistical difference between two pd groups in terms of dialysis duration, age and gender. Pearson correlation analysis and t tests were used for statisticsNo statistical difference was observed in terms of visfatin levels between pd (7,71 4,04 ng/ml), hd (7,36 3,71 ng/ml) and controls (7,70 1,61 ng/ml).