Periton diyalizi hastalarında serum fetuin-a düzeyi ile metabolik ve ekokardiyografik parametreler arasındaki ilişki
The role of fetui̇n-a i̇n cardi̇ac functi̇ons and metaboli̇zm i̇n peri̇toneal di̇alysi̇s pati̇ents
  1. Tez No: 609239
  2. Yazar: CENGİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK, DR. MEHMET YAMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Fetuin-A vasküler kalsifikasyon inhibitörü olarak görev yapan proteaz inhibitörlerinin bir üyesidir.Çalışmamızda periton diyalizli (PD) hastalarda metabolik ve ekokardiografik parametreler ile fetuin-A ilişkisini araştırtık.Demografik, klinik ve lab. Verilerinin yanısıra fetuin-A düzeyleri kayıt altına alındı. Ekokardiografik muayeneler aynı kişi tarafından yapıldı.Kronik PD'li 52 hasta (ort. yaş: 52.7±15.4 yıl) ve 31 sağlıklı gönüllü ( orta yaş: 41.3±10.7 yıl) çalışmaya dahil edildi. Fetuin-A düzeyleri hasta grubunda önemli derecede daha düşüktü.(57.5±31.5ng/ml'ye karşı 72.5±34.0 ng/ml, p=0.025). Kronik kalp hastalıklı 4 hastada fetuin-A düzeyleri olmayanlarla karşılaştırıldığında önemli derecede daha düşüktü. Fetuin-A düzeyleri ile DM, sol ventrikül hipertrofisi ve iskemik kalp hastalığı varlığı arasında ilişki yoktu.Fetuin-A düzeyi ve herhangi bir ekokardiyografik parametre arasında bir ilişki saptanmadı. Fetuin-A düzeyleri; yaş ve Htc ile negatif, serum albümini ile pozitif körele idi. Lineer regresyon analizinde Fetuin-A düzeyleri yaş, Htc ve kalp yetmezliği varlığı ile ilişkili bulundu.Kalp yetmezliği olan PD'li hastalarda fetuin-A düzeyleri önemli derecede daha düşüktü. Yaş fetuin-A düzeyinin ana belirleyicisidir. Ve fetuin-A PD hastalarında negatif akut faz reaktanı olarak görev yapabilir.
Özet (Çeviri)
Fetuin-A is a member of protease inhibi- tors that act as an inhibitor of vascular calcification. In our study, the relationship of fetuin-A with metabolic andechocardiographic parameters in peritoneal dialysis (PD) patients has beeninvestigated. Besides demographic, clinical and laboratory data, fetuin-A level was recorded. Echocardiographic examinations were performed by the same operator. Fifty-two chronic PD patients (mean age: 52.7±15.4 years) and 31 healthy volunteers (mean age: 41.3±10.7 years) were in- cluded. Fetuin-A levels were significantly lower in the patient group (57.5±31.5 ng/mL vs. 72.5±34.0 ng/mL, P=0.002). There was a significant relation between age and fetuin-A levels (P=0.025). Four patients with chronic heart failure had significantly lower fetuin-A levels compared with those without. There was no relation between fetuin-A levels and the presence of diabetes mellitus, left ventricular hypertrophy and ischemic heart disease. No relationship was detected between fetuin-A level and any echocardiographic pa- rameter. Age and hematocritewere correlated negatively, and serum albumin positively with fetuin-A levels. On linear regression analysis, fetuin-A level was related with age, hematocrite and presence of heartfailure. PD patients with heart failure havesignificantly lower fetuin-A levels. Age is a main determinant of fetuin-A level and fetuin-A may act as a negative acute phasere- actant in PDpatients.