Fibromiyalji hastalarında D vitamini ve diğer laboratuvar parametrelerinin klinik, emosyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of vitamin D and other laboratory parameters on clinical and emotional conditions and quality of life in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 236160
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL NAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Fibromiyalji Sendromu etyopatogenezi bilinmeyen ve kronik ve diffüz kas-iskelet ağrısı, non-restoratif uyku, jeneralize yorgunluk ve sabah tutukluğu ile karekterize bir yumuşak doku romatizması tipidir. Etyopatogenezine yönelik teorilerinden biride bu hastalarda altta yatan D vitamin eksikliği/yetersizliği üzerinedir. Vitamin D eksikliği, refrakter kas-iskelet ağrı ve nöromuskuler disfonksiyonla ilişkilidir. Bizim bu çalışmada FM hastalarında D vitamin düzeyleri ve diğer labaratuvar parametrelerinin klinik semptomlar, emosyonel durum ve hasta yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini incelemeyi amaçladık.Olgu seçimi ve Metod: Ekim 2007 ve Temmuz 2008 tarihleri arasında, ACR 1990 FM tanı kriterlerini karşılayan 73 FM'li hasta ile 31 sağlıklı kadın çalışmaya alındı. Her iki grup için; menapoz durumu, medeni hali, gebelik sayısı, canlı doğum sayısı, çocuk sayısı, boy, kilo, vücut kitle indeksi, hastalık tanı süresi, eğitim durumu, geçirilmiş cerrahi öykü, eşlik eden sistemik hastalık, kullandığı ilaçlar, sigara ve alkol alışkanlığı, güneş koruyucu krem kullanımı, giyim şekli, hassas nokta sayısı, görsel analog skala, fibromiyalji etki sorgulaması (FIQ), Hamilton anksiyete ve depresyon skalası, modifiye yorgunluk etki skalası ve Nottingham sağlık profili skalasını içeren detaylı form dolduruldu.Bulgular: Bu çalışmada FM hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve kilo açısından bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia Syndrome has an unknown etiopathogenesis and is a type of soft tissue rheumatism which is characterised by chronic and diffuse musculo-skeletal pain, non-restorative sleep, generalize fatique and morning stiffness. One of the theory on its etiopathogenesis is underlying vitamin D deficiency/insufficiency. Vitamin D deficiency is associated with refractory musculoskeletal pain and neuromuscular dysfunction. In this study we aimed to investigate the effects of vitamin D and other laboratory parameters on clinical and emotional conditions and quality of life in fibromyalgia patients.Materials and Methods: 73 patients with fibromyalgia syndrome who were diagnosed according to ACR 1990 FM diagnosis criteria and 31 healthy women were included between October 2007 and July 2008 were taken in this study. A detailed patient?s form was filled that included menopause, marital status, number of pregnancy, alive childbirth and children, height, weight, body mass index, disease diagnosis time, education level, surgical history, accompanied systemic illness, used medications, smoking and alcohol habits, using sun-protect cream, styles of wearing, number of tender points, visual analogue scale (VAS), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Hamilton Depression and Anxiety Scale, Modified Fatigue Impact Scale and Nottingham Health-Profile scale.Results: In this study, no significant difference was found in age and weight between FM patients and controls groups.