KOAHta QT dispersiyonu, NT-proBNP düzeyi ve ekokardiyografi verileri ile korelasyonları
Correlations between QT dispersion,NT-proBNP level and echocardiography parameters in COPD
  1. Tez No: 236161
  2. Yazar: SEDAT ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: KOAH hastalarında artan kardiyak aritmi ve ani ölüm riskinin prediktörü olarak kabul edilen QT dispersiyonun (QTd) da uzama olup olmadığını ve ventriküllerde basınç ve/veya volüm yükü olduğunda yükseldiği bilinen natriüretik peptit olan N-Terminal pro brain natriüretik peptit (NT-proBNP) değerinin kanda artıp artmadığını göstermeyi amaçladık. KOAH'ın sol ventrikül diyastolik fonksiyona etkisini görmek diğer amacımızdıMateryal-metod: Bu çalışmada 35 KOAH hastası ve kontrol grubu olarak 29 sağlıklı birey değerlendirildi. EKG, Ekokardiyografi, Spirometre, Arteryel Kan Gazı (AKG) ve NT-proBNP çalışıldı.Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun karşılaştırılmasında kalp hızı, QTc, QTd, RR, LVEF %, E, A, E/A, Dt, IVRT değerleri, interventriküler septum kalınlıkları (IVSd, IVSs), sağ atrium (RA) ve sağ ventrikül (RV)'ün çapları istatistiksel anlamlı farklı bulundu. Hasta grubunda NT-proBNP ile Hız, QTd, FEV1, FVC, PCO2, PO2, SO2, LVEF %, A, E/A, Dt ve PAPmax arasında anlamlı korelasyon bulundu. Hasta grubunda QTd ile AKG ve Spirometre parametreleri arasında ilişki saptanmadı. Evre1?2 KOAH da NT-proBNP normal iken, Evre 3?4'ün %52'sinde artmıştıSonuç: Ağır KOAH'lı hastalarda sağ ventrikül yüklenmesinin değerlendirilmesinde plazma NT-proBNP konsantrasyonunun ölçülmesinin basit, kullanışlı ve non invaziv olarak değerli olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate and show whether there are increasing cardiac arrithmias and extensions on QT dispersion (QTd) which is accepted as predictor of sudden death risk and also to show whether there is increase or not on N-Terminal pro brain natriuretic peptide (NT-proBNP) which is known as it increases when there is pressure and/or volume load on ventriculars. Furthermore, to see the effect of COPD to left ventricul diastolic functionwas one of our aims as well.Material - Method: 35 patients who have COPD and 29 individuals who are taken into control are evaluated in this study. ECG, echocardiography (ECHO), spyrometer, arterial blood gas (ABG) and NT-proBNP are studied.Findings: In comparison of patient and control groups; heart rate, QTc, QTd, RR, LVEF %, E, A, E/A, Dt, IVRT values, interventricular septum diameters (IVSd, IVSs), right atrium (RA) and right ventricul (RV)?s diameters were found statistically significantly different. Significant correlation between NT-proBNP and heart rate, QTd, FEV1, FVC, PCO2, PO2, SO2, LVEF %, A, E/A, Dt, PAPmax is found in the patient?s group. There is no determination found between QTd and ABG, spyrometer in the patient?s group. While NT-proBNP is in normal level in stages 1-2 of COPD patients, it was determined that NT-proBNP was increased by %52 in stages 3-4Conclusion: In evaluation of heavy COPD patients, we think that measurement of plasma NT-proBNP might be valuable as it is an easy, useful and non-invasive measurement.