Acil servise başvuran KOAH olgularında troponin ı' nın hastanede kalış, prognoz ve mortaliteyi değerlendirmede etkileri
Effects of troponin I on emergency department COPD patients on hospitalization, prognosis and mortality
  1. Tez No: 236163
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHFER GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Acil servislere KOAH nedeni ile başvuran hastalarda kardiyak troponin artışları görülebilmektedir. Yapılan çalışmalarda bu troponin artışının mortaliteyi predikte edebileceği hastanede kalış süresi açısından prediktif olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine Ocak 2008-Haziran 2008 tarihleri arasında, KOAH akut atakla başvuran ardışık 100 hastada prospektif olarak yapıldı. Bunların 11'i (%11) troponin yüksekliği olan grupta ve 89'u (%89) troponin yüksekliği olmayan grupta idi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 14. 0 program kullanıldı. Univarite istatistiksel analizler kategorik değişkenler için Ki-kare testi ve sürekli değişkenler için İndependent Samples T Testi kullanılarak yapıldı. Çalışmaya alınan 100 hastanın 62'si (%62) erkek, 38'i (%38) kadındı. Ortalama yaş troponini yüksek grupta 66,45±13,852, troponini normal grupta 69,21±12,130 idi.
Özet (Çeviri)
Troponin elevation can be seen in patients admitted to emergency department for COPD. Recent studies shows that this troponin elevation may predict hospitalization time and mortality. this study is performed prospectively over 100 COPD patients subsequently admitted to Dicle University Hospital Emergency Department between january 2008 and june 2008. 89 patients were in non elevated troponin group and 11 were in elevated troponin group. We performed the statistical analyzes by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 14. 0. Kisquare test was used for univariate analyses of categorical variables and için İndependent Samples T Test was used for continous variables. 62 of 100 patients were male and 38 of 100 were female. Mean age was 66,45±13,852 in elevated troponin group and 69,21±12,130 in non elevated troponin group. When troponin elevated group and non elevated group are compared there were no statistical difference for mortality (p=1.000), hospitalization time (p=0.744), vital signs, electrocardiographic datas, arterial blood gases. We found no predictive value of troponin for mortality and hospitalization time. Only meaningfull relation was found between troponin and CK(P=0,012More studies are required for finding the potential mechanisms of troponin elevation in COPD. Troponin doesnt predict mortality and hospitalization time in COPD and for this reason new markers has to be investigated. Multicentric studies including larger series are required on this subject.