Acil serviste KOAH alevlenme olgularında kısa dönem prognoz tahmininde ottawa KOAH risk skalası (OCRS) ile decaf skorunun karşılaştırılması
Comparison of ottawa COPD risk scale (OCRS) and decaf score for short-term prognosis estimation in patient with COPD exacerbation in the emergency department
- Tez No: 667859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil servise başvuran KOAH alevlenme hastalarının kısa dönem prognozlarını tahmin etmek için Ottawa KOAH risk skalası ve DECAF skorunun karşılaştırmasını amaçladık. Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya Ekim 2019-Nisan 2020 aralığında acil servisimize baş-vuran KOAH alevlenme hastalarından dışlanma kriterlerini taşımayanlar dahil edildi. Hastaların de-mografik verileri, hastalıkla ilişkili öyküleri, geliş vital bulguları, son 1 yıl içinde alevlenme nedeniyle acil servise başvuru sayıları, hastaneye yatış, entübasyon veya noninvaziv ventilasyon öyküleri kayıt altına alındı. Hastalar sonraki 14 gün içerisinde takip edilerek, taburculuk sonrasında kötü sonlanım (tekrar acil servise başvurup yatış gereksinimi veya ilk başvuruda mekanik ventilasyon ihtiyacı veya hastanede >14 gün yatış veya ölüm) ve 30 günde sağkalımları öğrenildi. Hastaların OCRS ve DECAF skorları hesaplandı ve kötü sonlanım ve sağkalımı öngörmeleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma süresince toplam 385 hasta KOAH alevlenme nedeniyle başvurdu, dışlama kriter-lerini taşıyan hastalar çıkarıldıktan sonra 300 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %20,7'sinde kötü sonlanım gelişti. Kötü sonlanım açısından OCRS'de skor ikinin altında ise duyarlılık %82,3 öz-güllük %56,7 (%95 GA: 50,2-63,1); DECAF skorunun üçün altında olan hastalarda duyarlılığı %69,3 (%95 GA: 56,4-80,4) özgüllüğü %74,8 (%95 GA: 68,8-80,2), olarak saptandı. Hastaneden taburcu edilen hastalar arasında kötü sonlanım için değerlendirildiğinde ise; OCRS toplam skoru ikinin altında olan hastalarda OCRS'in duyarlılığı %66,7 (%95 GA; 41,0-86,7), özgüllüğü %59,7 (%95 GA; 52,7-66,5), DECAF skoru üçün altında olan hastalarda DECAF skorunun duyarlılığı %33,3 (%95 GA; 13,3-59,0), özgüllüğü %92,7 (%95 GA; 88,2-95,8) olarak saptandı. Sonuç: KOAH alevlenme hastalarında kötü sonlanımı belirleme açısından OCRS'in duyarlılığı DE-CAF skorundan daha iyi ancak özgüllüğü düşük olarak saptandı. Buna karşılık mortaliteyi öngörmede DECAF skorunun daha iyi olduğu görüldü. Acil servisten taburcu edilen hastalarda OCRS'in özgül-lüğü düşük olsa da duyarlılığının oldukça yüksek olduğu belirlendi. Bu nedenle KOAH alevlenme hastalarının acil serviste taburculuk kararında OCRS hastaların olası risklerinin değerlendirilmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to compare the sensitivity and specificity of the Ottawa COPD risk scale and DECAF score to estimate the short-term prognosis of COPD exacerbations in patients presenting with dyspnea. Materials and Methods: In this prospective cross-sectional study, COPD exacerbation patients who applied to our emergency department between October 2019 and April 2020 were included who did not meet the exclusion criteria. The demographic data of the patients, histories related to the disease, vital signs of arrival, the number of admissions to the emergency department due to exacerbation in the last 1 year, hospitalization, intubation, or noninvasive ventilation histories were recorded. Patients were followed up within the next 14 days, and poor discharge after discharge (re-admission to the emergency room, need for mechanical ventilation at the first admission or hospital> 14 days of hospi-talization or death) and survival in 30 days were recorded. OCRS and DECAF scores of the patients were calculated and compared in terms of predictions of poor outcome and survival. Results: During the study, a total of 385 patients applied for COPD exacerbation, 300 patients were included in the study after the patients who met the criteria for exclusion were excluded. Poor outco-mes developed in 20.7% of patients. In terms of poor outcome, if the score is below two in OCRS, sensitivity is 82.3%, specificity is 56.7% (95% CI: 50.2-63.1); In patients with less than three DE-CAF scores, the sensitivity was 69.3% (95% CI: 56.4-80.4) and the specificity was 74.8% (95% CI: 68.8-80.2). When evaluated for poor outcomes among the patients discharged from the hospital; In patients with OCRS total score below two, the sensitivity of OCRS was 66.7% (95% CI; 41.0-86.7), and specificity was 59.7% (95% CI; 52.7-66.5), In patients with a DECAF score below three, the sensitivity of the DECAF score was 33.3% (95% CI; 13.3-59.0), and the specificity was 92.7% (95% CI; 88.2-95.8). Conclusions: In terms of determining the poor outcome in COPD exacerbation patients, the sensiti-vity of OCRS was found to be better than the DECAF score, but with low specificity. In contrast, the DECAF score was found to be better in predicting mortality. Although the specificity of OCRS was low in patients discharged from the emergency department, it was determined that the sensitivity was quite high. For this reason, OCRS can be used to assess the possible risks of patients with COPD exacerbation patients in the emergency room discharge.