Toraks ana vasküler yapı anomali ve varyasyonları
Main thoracic vascular abnormalities and variations
  1. Tez No: 236162
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN NAZAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: İleri teknoloji ürünü olan 64 dedektörlü bilgisayarlı tomografi cihazı ile toraks incelemesi yapılan hastalarda, toraks ana vasküler yapı anomali ve varyasyonlarını tespit etmek ve sıklığını saptamaktır.Gereç ve Yöntem: Mayıs 2006 ile Ekim 2007 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi tıp fakültesi radyoloji anabilim dalında toraks tomografisi çekilen 2479 hasta incelenmiş olup, incelenen hastaların 1389'u erkek, 1090'ıda kadındır. Bu hastaların 1588'inde herhangi bir anomali veya varyasyon izlenmemiştir.Bulgular: İncelenen 2479 hastanın; 1588' inde (% 64.1) herhangi bir anomali veya varyasyona rastlanmamıştı. En sık görülen varyasyon sağ trunkus brakiosefalikus ile sol ana karotid arterin aortadan tek kök olarak çıkışı olup, hastaların 838'inde (% 33.8) saptandı.İncelemeye alınan 2479 hastanın; 74'ünde (% 3.0) sol vertebral arter arkus aortadan direkt çıkmakta olup 33 olguda ilave olarak sağ trunkus brakiosefalikus ile sol ana karotid arterin aortadan tek kök olarak çıkışı izlendi.Sonuç: İleri teknoloji ürünü olan çok kesitli BT ile toraks ana vasküler yapı anomalileri ve varyasyonlarını saptamak mümkün olmakta olup, tanısal amaçlı invaziv anjiografi yapılmasına gerek kalmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine presence and frequency of abnormalities and variations related to main thoracic vascular structures on chest examinations of patients, which were performed on a high technology computer tomography apparatus with 64 detectors.Materials and methods: Chest computed tomography examinations of 2479 patients, 1389 male and 1090 female, performed at radiology department of Dicle University Medical Faculty between May 2006 and October 2007, were evaluated retrospectively. No abnormality or variation was determined on examinations of 1588 patients.Results: No abnormality or variation was detected in 1588 (% 64.1) of 2479 patients. The most common variation, determined in 838 (% 33.8) patients, was common aortic origin of right brachiocephalic trunk and left main carotid artery as a solitary radix.Seventy four (% 3.0) of 2479 patients had left vertebral artery directly originating from aorta. In addition, 33 of these patients had common aortic origin of right brachiocephalic trunk and left main carotid artery.Conclusion: A high technology product of multislice computed tomography enables determination of thoracic vascular abnormalities and variations, and eliminates necessity of diagnostic invasive angiography.