Generalize peritonitli hastalarda kanda MDA, SOD, katalaz düzeylerinin peritonit şiddeti ile korelasyonu
Corelation Between Blood Limits of MDA, SOD, Katalaz And Peritonit strength on the Patiens With Generalized Peritonitis.
- Tez No: 236169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Generalize peritonit terimi intraabdominal infeksiyon ile aynı anlamda kullanılmakta olup, acil cerrahi girişimlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada amaç, generalize peritonitlerde oksidatif stresin göstergesi olan MDA, SOD ve katalaz düzeylerinin peritonit şiddeti ve takibinde etkinliğini belirlemektir.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Mart-Eylül 2008 tarihleri arasında başvuran hastalardan prospektif ve randomize olarak yapılmıştır. Hastalar; grup 1 (n=50), generalize peritonitli laparotomi yapılan, grup 2 (n=50), elektif şartlarda laparotomi yapılan peritonit tablosu bulunmayan hastalar, grup 3 (n=50), kontrol grubu şeklinde oluşturuldu. Grup 1 ve grup 2'deki hastalardan 0., 1. ve 3.günlerde MDA, SOD, Katalaz, CRP seviyelerini ölçmek için kan örnekleri alındı. Grup 3'den ise bir kez venöz kan örneğii alındı.İstatistiksel değerlendirme yapılırken gruplar arası parametrik değişkenlerin ortalamalarının karşılaştırılmasında oneway Anova testi kullanılırken, grup içi parametrelerin karşılaştırılmalarında ise tekrarlı Anova testi kullanılarak değerlendirmeler yapıldı.Grup 1'in 0., 1. ve 3. gün MDA değerleri grup 2 ve grup 3 ile karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup 1'in ve grup 2'nin 0.,1. ve 3. gün MDA ortalamaları arasında fark olduğu saptandı.Grup 1 ve grup 2'nin 0.gün katalaz değerleri ile grup 3'ün katalaz değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Grup 1'in, grup 2'nin 3.gün katalaz değerleri ile grup 3'ün katalaz değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.Grup 1'in ve grup 2'nin 0.,1. ve 3.gün katalaz değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görüldü.Grup 1 ve grup 2'nin 0.gün SOD değerleri ile grup 3 SOD değerleri karşılaştırıldığında anlamlı fark olduğu bulundu. Grup 2'nin 1.gün SOD değerleri ile grup 3 SOD değerleri arasında anlamlı fark tespit edildi. Grup 1 ve grup 2'nin 3.gün SOD değerleri ile grup 3 SOD değerleri arasında anlamlı fark görüldü.Grup 1'in ve grup 2'nin 0.,1.ve 3. günde bakılan SOD değerleri korele edildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.Grup 1 ve grup 2'nin 0., 1. ve 3. gün CRP değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Grup 1'in 0.,1. ve 3. gün değerleri arasındaki fark anlamlı bulundu. Grup 2'nin ise 0. ve 3. gün ile 1. ve 3. gün değerleri arasındaki farkın anlamlı olduğu görüldü..Sonuçta; generalize peritonitin şiddetinin belirlenmesinde ve takibinde SOD, katalaz ve MDA düzeylerinin kullanılabilir parametreler olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Generalized peritonitis term is used as synonym with intraabdominal infection and it constitutes an important part of emergent surgical interventions. The aim of this study is to determine the strength and proceded efficiency of MDA, SOD, and catalase levels that are indicators of oxidative stress in generalized peritonitisThis study was conducted as prospective and randomized with patients who applied at Dicle University, Faculty of medicine, Clinic of General Surgery between March-September 2008. Patients were composed as group 1 (n=50), who had generalized peritonitis laparotomy; group 2 (n=50) who had laparotomy under elective conditions and who did not have table of peritonitis; and group 3 (n=50) as control group. In order to measure limits of MDA, SOD, CRP and catalese, blood samples were drawn from the patients in group 1 and group 2 on 0. 1st and 3rd days.However, venous blood samples were drawn from Group 3When making statistical evaluation, one-way Anova test was used to compare the average of intergroup parametric variables. Repeated Anova test was used to compare intragroup parametersWhen the MDA values of group 1 on 0. 1st 3rd, day were compared to group 2 and group 3, the difference was found statistically meaningful. It was found out that there was a difference between the MDA averages of group 1 and group 2 on 0. 1st 3rd, dayWhen the catalase values of group 1 and group 2 on 0. day were compared to catalase value of group 3, meaningful statistical difference was found. When the catalese values of group 1 and group 2 on 3rd day were compared to group 3?s catalase value, statistically meaningful difference was foundAmong the catalase values of group 1 and group 2 on 0. 1st, and 3rd day statistically meaningful difference was foundWhen the SOD values of group 1 and group 2 on 0. day were compared to SOD value of group 3, meaningful statistical difference was found. Between the SOD values of group 2 on 1st day, and SOD values of group 3, statistically meaningful difference was found. Between the SOD values of group 1 and group 2 on 3rd day and SOD values of group 3, statistically meaningful difference was observedWhen the SOD values of group 1 and group 2 on 0. 1st, and 3rd. day were correlated with SOD value of group 3, statistically meaningful difference was foundWhen the CRP values of group 1 and group 2 on 0. 1st, and 3rd. day were compared , meaningful statistical difference was detected. When there was a difference between values of group 1 on 0. 1st, and 3rd days, the difference between the values of group 2 on 0. and 3rd days and 1st and 3rd was found meaningfulConsequently, we consider limits of SOD, MDA and catalases as usable parameters for the following and detection of generalized peritonitis strength.