Epileptik çocuklarda anti-epileptik ilaçların, anti-oksidan enzim sistemi ve plazma iz elementleri üzerine etkisi
The Effect of anti-epileptic drugs on anti-oxidant enzym system and plasma trace elements in epileptic children
  1. Tez No: 79976
  2. Yazar: ŞEBNEM BUNDAK TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ULUTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Epilepsi hastalığının mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu konu, günümüzde de yaygın olarak araştırılmaktadır. Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, serbest radikallerdeki artışın veya antioksidan enzim sisteminin aktivitesindeki azalmaya bağlı membran lipid peroksidasyonunun, epilepsinin bazı türlerinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, eser element metabolizmasında meydana gelen değişikliklerin de epilepsinin oluşum mekanizmasında rol oynayabileceği bildirilmektedir. Valproik asit (VPA) ve Karbamazepin (CBZ), epilepsi tedavisinde yaygın olarak kullanılan anti-epileptik ilaçlardır. Anti-epileptik ilaçların, anti-oksidan enzim aktivitesini ve eser element metabolizmasını değiştirebileceğine dair yayınlar bulunmaktadır. Çalışmamızda, yaşlan 9 aylık ile 15 yaş arasında değişen epileptik çocukta, VPA ve CBZ'nin serum Cu ve Zn düzeylerine ve eritrosit GSH-PX, GSH-Red ve SOD aktiviteleri üzerine etkileri incelenmiştir. Özellikle, tedavi görmeyen epileptik çocuklarda serum Cu değerleri yaşça uygun kontrollere göre artmış olarak bulunmuştur. CBZ tedavisi sırasında ise özellikle serum Zn metabolizması etkilenmiş ve kontrollere göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Ayrıca, tedavi gören epileptik hastalar ile tedavi görmeyen epileptik hastalar arasındaki karşılaştırmada özellikle, serum Cu metabolizması etkilenmiş olarak görülmüştür. Tedavi gören hastalarda serum Cu miktarı, tedavi görmeyenlere göre anlamlı olarak azalmış bulunmuştur. Çalışmamızda, epilepsi hastalığının kendisinin ve antiepileptik ilaçların, antioksidan enzim aktivitelerini önemli oranda etkilemediği görülmüştür. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY The mechanisms of epileptogenesis are not well established. For this reason, there are still some experiments about the mechanism of epilepsy. The results of these studies indicate that the membrane lipid peroxidation due to increase in free radicals or decrease in activities of anti-oxidant defens mechanisms to be causally involved in some forms of epilepsies. Also, to inform that altered trace element metabolisms may play role in the etiology of epilepsy. Valproic acid (VPA) and Carbamazepine (CBZ) are the anti-epileptic drugs widely used as the treatment for epilepsy in children. There are some article relating to anti-epileptic drugs may altered anti-oxidant enzyme activities and trace element metabolisms. In our study, the effect of long-term VPA and CBZ therapy on serum Cu and Zn and also on GSH-PX, GSH-Red and SOD activities in the erythrocytes were investigated in children with epilepsy ranging in age from 9 month to 15 years. Particulary, serum Cu levels were higher in untreated epileptics than found in controls matched for age. We found that serum Zn metabolism was effected and serum Zn level in patients receiving CBZ therapy were significantly lower than the control groups during the CBZ therapy. We also compared with treated epileptic patients and untreated epileptic patients and we have shown that serum Cu metabolism was effected. It was found that serum Cu levels in treated patients were significantly lower than untreated patients. In our study, it was shown that anti-oxidant enzym activities were not significantly effected with both epilepsy disorders itself and anti-epileptic drugs. 62