Ace gen polimorfizmi ile serebral iskemik inme ilişkisi
The relation of ace gene polymorphism and cerebral ischemic stroke
- Tez No: 236183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UFUK ALUÇLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda birçok hastalıkta olduğu gibi serebral iskemik inmenin patogenezini aydınlatmada da ACE gen polimorfizmi yaygın olarak çalışılmıştır. Birçok çalışmada ACE DD gen pozitifliği hipertansiyon, ateroskleroz, iskemik kalp hastalığı ve iskemik inme oluşumunda suçlanmış olmakla birlikte zıt sonuçlarda bildirilmiştir. Mevcut çelişkili sonuçlar kardiyovasküler hastalıkların patogenezinde birçok faktörün rol aldığı ve genetik polimorfizmin bölgesel heterojenite gösterdiği şeklinde açıklanmaya çalışılmaktadır.Çalışmamıza Ocak?Ağustos 2008 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'na, klinik ve radyolojik olarak serebrovasküler infarkt olarak kabul edilen, özgeçmişinde serebrovasküler hastalık bulunmayan 54 hasta ile 25 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi.Tam kan ve biyokimyasal değerler, inme risk faktörleri ve ACE gen polimorfizmleri karşılaştırıldı. Hasta grubunda Açlık kan şekeri yüksekliği, hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı öyküsü daha sık, homosistein ve fibrinojen düzeyleri daha yüksek ve istatiksel olarak anlamlı bulundu. Hasta grubunda ACE DD gen polimorfizmi istatiksel olarak anlamlı bulundu. ACE DD gen pozitifliğinde laküner infarkt sıklığı artmış olmakla birlikte istatiksel olarak anlam kazanmadı. ACE DD pozitif hasta grubunda hipertansiyon ve sol ventrikül hipertrofisi sıklığı istatiksel olarak anlamlı bulundu, ancak iskemik kalp hastalığı öyküsü ile anlamlı korelasyon saptanmadı. ACE DD geni ile karotid arter stenozu arasında negatif korelasyon saptandı.Yapılmış birçok çalışma ACE DD gen polimorfizminin serebral iskemik inme patogenezinde anlamlı bir risk faktörü olduğunu belirtmekte ancak zıt yönlü çalışmalarda bildirilmektedir. Çalışmamız ACE DD gen mevcudiyetini serebral iskemik inmenin patogenezinde risk faktörü olarak anlamlı bulmakla beraber daha geniş tabanlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ACE gene polymorphism has commonly been studied to illuminate the cerebral ischemic stroke as it has been in several other illnesses in the recent years. Although the ACE DD gene positivity has resulted in hypertension, atherosclerosis, ischemic heart disease and ischemic stroke, opposite results have also been reported. The available contradictory results have been tired to be explained as several factors took role in cardiovascular diseases and that genetic polymorphism showed regional heterogeneity54 patients with clinically and radiologically accepted to be cerebrovascular infarct but have no cerebrovascular disease in their background and 25 healthy people as control group accepted in the Neurology Major Discipline of the Faculty of Medicine of Dicle University between January-August 2008 were included in our studyFull blood and biochemical values, stroke risk factors and ACE gene polymorphisms were compared. Fasting blood glucose, hypertension, ischemic heart disease story were found more frequent, homocystein and fibrinogen levels were statistically found meaningful. ACE DD polymorphism was statistically found meaningful in the patient group. Although lacunars infarct frequency was elevated in ACE DD gene positivity, it was not concidered statistically meaningful. Hypertension and left ventricular hypertrophy in ACE DD patients was found statistically meaningful, yet no significant correlation with ischemic heart story has been identified. Negative correlation was identified between carotid artery stenosis and the ACE DD geneSeveral studies carried out conclude that the ACE DD gene polymorphism was a significant risk factor in cerebral ischemic stroke pathogenesis, yet opposite studies have also been reported. Although our study finds the ACE DD risk availability as a risk factor in cerebral ischemic stroke pathogenesis, there is still a need for studies on broader grounds.