Müzik eğitimi almış mutlak perde ayırdı yapabilen ve müzik eğitimi almamış kişilerde müzikal sesleri ayırt etme sırasında beyin kognitif potansiyelleri
Brain cognitive potentials of absolute pitch musicians and non-musicians during discrimination of musical notes
- Tez No: 236202
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Nöroşirürji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan çalışmalarda mutlak perde (absolute pitch) tanımlama yeteneğinin davranış, cinsiyet ve yaş ile etkileşimi araştırılmış ve kuşlar ile memeliler arasında fark bulunmuştur . Frekans ve perde ayırt edebilme yetisinin, yeni doğanlarda dil öğrenme amacıyla varolduğu, zamanla kullanılmadığı için köreldiği hipotezi de bu konuyu araştırılmaya değer kılmaktadır . Mutlak frekans ayırdı yapabilen kişilerin nadir görülmesi ve sıradışı bir özellik olması bu konuya ilgiyi artırmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda, mutlak perde algısı olan kişilerin diğer kişilerden farklılıkları, çeşitli ses frekanslarının baziler membranda işlenmesinden başlayarak, müzikal armoni, sağ-sol hemisfer asimetrisi ve uzun süreli belleğe varıncaya kadar çeşitli aşamalarda ve süreçlerde incelenmiştir . Mutlak perde algısına sahip kişilerin tonların isimlendirilmesi sırasında hafızalarında bulunan ton şablonuna başvurma süreci de araştırılan konular arasındadır . Bu çalışmada, kulağı müziğe karşı eğitilmiş mutlak perde ayırdı yapabilen müzisyenler ile müzik eğitimi almamış kişilerde müzikal saf seslerin, diğer saf seslerden ayrıştırılması sırasında oluşan kognitif potansiyellerin karakteristikleri ile topografik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu özelliğe sahip olan ve olmayan kişiler arasında beynin elektriksel aktivitesinin farklılıklarını ortaya koymak ve ses frekanslarının hassas ayırt edebilme yetisinin topografik görüntülenmesini yapmak, yeni doğanların dil öğrenme sürecini daha detaylı anlama, farklı dillerin öğrenimi, sesleri algılamanın ve sürecin anlaşılmasına dair ileride yapılacak araştırmalara katkıda bulunacaktır. Yapılan çalışmada Mutlak perde yetisine sahip olan müzisyenler ve müzik eğitimi almamış kişiler olarak iki grup alınmıştır. Deney düzeneğinde tek bir oktav kullanılarak yapılmış, saf ses ve oynanmış seslerden oluşan bir dizi sese verdikleri tepkiler ve isimlendirme görevi sonucu performansları ölçülmüştür. Elde edilen bulgularla yapılan tek yönlü ANOVA testi sonucu, mutlak perdeye sahip müzisyen deney grubunun kontrol grubuna göre saf sesleri algılarken farklı yanıtlar verdikleri, fakat oynanmış seslere verdikleri tepkilerin kontrol grubundan farklı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In human and animal studies, absolute pitch recognition ability and its relation with behaviour, gender and age has been researched and a difference has been found between birds and the mammals. The hypothesis which claims that the ability of discrimination of frequency and pitch, altough atrophies in the course of time, helps the newborns to learn the language, makes it worthwhile to research this subject. The rarity of the people with absolute pitch ability and because this ability is extraordinary, an increased number of researchers take an interest. In previous studies, the differences between absolute pitch possessors and people without absolute pitch, processing of various sound frequencies on the basilar membrane, musical harmony, left-right hemisphere asymmetry and long term memory of music have been investigated. It is among the research subjects that absolute pitch possessors rely on a tone template in their memory, during naming of the notes. In this study, it is aimed to compare the cognitive potential characteristics and topographic properties which occur during differentiation of musical sounds from nonmusical sounds, in musically trained absolute pitch possessor musicians and non-trained individuals. To show the brain electrical activity differences between the individuals who possess this ability and individuals who do not, and to visualize the ability to discriminate the sound frequencies will help to understand the newborns language learning processes, perception of sounds and will make a contribution to future studies. In this study two groups were present, one being the absolute pitch musicians and the other group consisted of non-musicians. The experiments paradigm involved a series of tones, from a single octave. The series have two sound categories: pure tones and frequency shifted tones. The reactions to the tones and the naming performances were evaluated. The results from oneway ANOVA tests were significant. It showed that non-musicians and musicians? reactions to the pure tones were distinctive from one another, but the shifted tones did not show significant differences.