Lucilia sericata ekstraktının biyokararlılığı ve biyolojik etkileri üzerine farklı ortam şartlarının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different environmental conditions on the biostability and biological effects of lucilia seicata extract
- Tez No: 936604
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Lucilia sericata sineğinin larvaları, iyileşmesi zor ve kronik yaraların tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Larvaların salgılarında bulunan bileşikler, nekrotik dokuları eritmekte, mikroorganizmaların üremesini engellemekte ve doku granülasyonunu teşvik ederek yara iyileşmesini hızlandırmaktadır. Ancak, canlı larva kullanımı bazı hastalarda rahatsızlık yaratabileceğinden, larvaların izotonik çözeltiye bıraktıkları salgılar da tedavide kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, taze larva salgılarına erişim zorluğu, önceden elde edilen ve saklanabilen salgı materyallerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Literatür incelemeleri, yaygın olarak kullanılan bazı saklama koşullarının, salgının biyokararlılığı ve biyolojik etkileri üzerindeki sonuçlarının tam olarak bilinmediğini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında, Lucilia sericata 1. evre larvalarından elde edilen salgıların, +4°C ve -20°C'de 24 ve 48 saat boyunca saklanmasının biyokararlılığı ve biyolojik aktiviteleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çizme deneyi kullanılarak 3T3 murin fibroblast hücreleri üzerinde yapılan yara iyileştirme aktivitesi ölçümleri, -20°C'de 48 saat boyunca saklanan salgının, +4°C'de ve oda sıcaklığında muhafaza edilen salgılara kıyasla daha etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, -20°C'de 48 saat saklanan salgının, 24 saat saklanan salgıya göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. FTIR yöntemiyle yaptığımız ön değerlendirme sonuçları, stabilite bulgularımızın biyolojik etkinlik bulgularıyla uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgularımız, değerlendirilen saklama koşullarının etkilerini açığa çıkarırken, diğer saklama koşullarının etkilerinin ve çalışmamızda gözlenen bazı sonuçların daha iyi anlaşılması için ileri araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The larvae of the Lucilia sericata fly are used as an effective method in the treatment of difficult to heal and chronic wounds. The compounds in the secretions of the larvae dissolve necrotic tissues, inhibit the growth of microorganisms and accelerate wound healing by promoting tissue granulation. However, since the use of live larvae may cause discomfort in some patients, the secretions of the larvae in isotonic solution can also be used in treatment. However, the difficulty in accessing fresh larval secretions increases the need for secretion materials that can be obtained and stored in advance. Literature reviews reveal that the consequences of some commonly used storage conditions on the biostability and biological effects of the secretion are not fully known. In this thesis, the effects of storage at +4°C and -20°C for 24 and 48 hours on the biostability and biological activities of secretions obtained from Lucilia sericata 1st stage larvae were evaluated. Wound healing activity measurements on 3T3 murine fibroblast cells using a scratch assay showed that secretions stored at -20°C for 48 hours were more effective than secretions stored at +4°C and room temperature. In addition, it was determined that the secretion stored at -20°C for 48 hours was more successful than the secretion stored for 24 hours. The results of our preliminary evaluation by FTIR method showed that our stability findings were consistent with the biological efficacy.