Self-etching primer kullanılarak yapıştırılan lingual braketlerin tutuculuğu üzerinde tükürük kontaminasyonu ve primere ışık uygulama işleminin etkilerinin in vitro olarak araştırılması
Effect of saliva contamination and precuring of primer during bonding on the shear bond strength of lingual orthodontic braces with a self etching primer
  1. Tez No: 236208
  2. Yazar: KORAY ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZTÜRK ORTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Self-etching primer kullanılarak yapıstırılan lingual braketlerintutuculugu üzerinde tükürük kontaminasyonu ve primere ısık uygulama isleminin etkilerininin-vitro olarak arastırılması.İstanbul Üniversitesi Saglık Bilimleri Enstitüsü, Ortodonti ABD. Doktora Tezi. İstanbulBu çalısmanın amacı, indirekt teknikle yapıstırılan lingual braketlerin, bonding asamasında meydanagelen tükürük kontaminasyonunun ve primere ısık uygulanması isleminin tutuculuga olan etkileriniincelemektir. Bu amaçla 80 adet insan üst küçükazı disine Ormco STb lingual braketleri yapıstırılmıstır.Çalısmada 4 adet grup olusturulmustur. 1. grupta dis yüzeylerine self etching primer uygulanmıs veTransbond XT ile indirekt olarak yapıstırılmıstır. 2. grupta self etching primere 5 saniye ısıkuygulanmıs daha sonra Transbond XT ile indirekt olarak yapıstırılmıstır. 3. grupta self etching primerinuygulanmasından sonra dis yüzeyinin tamamına pamuk uçlu aplikatör ile tükürük kontamine edilmisdaha sonra Transbond XT ile yapıstırılmıstır. Son grupta ise uygulanan self etching primere 2. gruptakigibi 5 saniye ısık uygulanmıs daha sonra pamuk uçlu aplikatör ile tükürük kontamine edilmis veTransbond XT ile yapıstırılmıstır. Braketlerin dislere indirekt olarak yapıstırılabilmesi amacıyla alçımodeller üzerinde silikon esaslı bir ölçü maddesi olan Kanisil (Kaniedenta) kullanılarak silikontasıyıcılar hazırlanmıstır. Örneklere sıyırma testleri uygulanmıs ve braketlerin uygulanankuvvetlere karsı tutuculuk kuvvetleri kaydedilmistir. Dis yüzeyleri yapıstırıcı artıklarıaçısından da incelenerek dis yüzeyinde kalan yapıstırıcı miktarı ARI skorları kullanılarakbelirlenmistir. Elde edilen bulguların istatistiksel analizi sonucunda, bonding asamasındameydana gelen tükürük kontaminasyonunun tutuculuk degerlerinde azalmaya sebep olduguancak self etching primere ısık uygulanması durumunda bu etkinin daha az oldugubulunmustur. ARI skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamakla berabertutuculuk degerlerinin artmasıyla gruplara verilen 3 skorunun artmıs oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Effect of saliva contamination and precuring of primer during bonding on the shear bondstrength of lingual orthodontic braces bonded with a self etching primer.The purpose of this study was to assess the effect of saliva contamination and precuring ofprimer on the shear bond strength of lingual braces bonded with indirect technique. Ormco STb lingualbrackets bonded to 80 human upper first premolar teeth. The teeth were randomly divided into 4 groupsof 20. In first group, self etching primer applied and the teeth indirectly bonded with Transbond XTpaste. In second group self-etching primer light cured for 5 seconds then the teeth indirectly bondedwith Transbond XT paste. In third group entire tooth surface contamined with saliva using a cotton budand bonded with Transbond XT paste. In last group self-etching primer light cured for 5 seconds sameas second group then entire tooth surface contamined with saliva using a cotton bud and bonded withTransbond XT paste. The braces were bonded indirectly to teeth by using the silicon trays. Thespecimens were tested shear bond strength and results were recorded. The specimens were alsoinspected by means of adhesive remnanat index (ARI). Results indicated that the salivacontamination has reduced shear bond strength however when self etching primer precuredshear bond strength effect was found in a lesser amount. Conversely there were no significantdifferences between ARI scores but when shear bond strength increased, frequency of 3 ARIscores have also increased.