Deksametazon ve meperidinin HL-60 akut promyelositik lösemi hücre soyunda vinorelbin sitotoksisitesi üzerine etkisi
The effect of dexamethasone and meperidin on vinorelbine cytotoxicity in HL-60 acute promyelocytic leukemia cell line
  1. Tez No: 236231
  2. Yazar: TUNA SEVİLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut lösemiler olgun hücrelerin azalması ve lökosit prekürsörlerinin (lösemik blastlar) birikimi ile karakterizedir. Vinorelbin tubuline bağlanan yarı sentetik vinka alkaloiddir ve çeşitli tümör tiplerine karşı antineoplastik aktiviteye sahiptir. Deksametazon kemoterapi ile bağlantılı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesinde kullanılan glukokortikoid sınıfından bir ilaçtır. Glukokortikoidlerin hücre kültüründe, lenfoid hücrelerde pro-apoptotik ve anti-proliferatif etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Meperidin, ağrı kesici olarak kullanılan sentetik opioiddir ve etkisini mu opioid reseptörlere bağlanarak gösterir. HL-60 hücre soyunun mu opioid reseptörleri içerdiği gösterilmiştir.Çalışmamızda; HL-60 akut promyelositik lösemi hücre soyunda, vinorelbin sitotoksisitesi üzerine deksametazon ve meperidinin etkilerinin hücre kültürü, immünhistokimya, flow sitometri ve elektron mikroskopi yöntemleriyle gösterilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda vinorelbinin HL-60 hücrelerinin proliferasyonunu inhibe ettiği ve sentez fazındaki hücre oranınında azalmaya neden olduğu belirlendi. Elektron mikroskobik ve flow sitometrik inceleme ile vinorelbinin apoptotik hücre oranında artışa neden olduğu gösterildi. Vinorelbinin bcl-2 aktivasyonunu inhibe ederek ve kaspaz-3 aktivasyonu ile hücreyi apoptozise götürdüğü saptandı. Deksametazon ve meperidin hücre proliferasyonunu durdurdu ve apoptozise neden oldu. Deksametazon vinorelbin ile kombine edildiğinde ilave bir etki sağlamadı. Flow sitometrik analize göre ise meperidinin vinorelbinin apoptotik etkisini 72. saatte arttırdığını saptandı.Sonuç olarak, vinorelbin akut promyelositik lösemi hücrelerinde apoptozise yönlendirir ve akut promyelositik lösemili hastaların tedavisinde kullanılması yarar sağlayabilir. Ayrıca meperidinin tedavide vinorelbin ile birlikte kullanımı yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Acute leukemia is characterisized with decreasing mature cells and aggregation of leucocyte precursors. Vinorelbine is a semisynthetic vinca alkaloid that binds to tubulin an has antineoplastic activity towards various tumour types. Dexamethasone is a drug of glucocorticoid class that is used to prevent nausea and vomiting that is caused by chemotherapy. Glucocorticoids has pro-apoptotic and anti-proliferative effects on lymphoid cells in cell culture was shown. Meperidine is a synthetic opioid used for pain killer and shows its effect thereby binding to mu opioid receptors. HL-60 cell line has mu opioid receptors was shown.The aim of this study is to show the effects of dexamethasone and meperidine on vinorelbine cytotoxycity at HL-60 acute promyelocytic leukemia cell line with cell culture, immunohistochemistry, flow cytometry and electron microscopy.In our study, we observed that vinorelbine inhibited HL-60 cell proliferation and decreased the rate of synthase phase cells. Furthermore, by electron micreoscopy and flow cytometry analyzes we found that vimorelbine increased the rate of apoptotic cells. We detected that vinorelbine causes cell death by inhibiting bcl-2 and activating caspase-3. Moreover dexamethasone and meperidine inhibited cell proliferation and promoted apoptosis. When dexamethasone combined with vinorelbine no additional effect was observed. However, according to flow cytometry analyzes, meperidine increased the apoptotic effect of vinorelbine at 72th hour.In conclusion, vinorelbine promotes apoptosis in acute promyelocytic leukemia cells and may be beneficial in the treatment of acute promyelocytic leukemia patients. Moreover using meperidine with vinorelbine in the treatment may be beneficial.