Üniversite hastanelerinde izlenen 7-12 yaş grubu tip 1 diyabetli çocukların okul ortamında diyabet yönetimleri
Diabetes management in the school setting of 7-12 year-old children with type 1 diabetes throughout the follow-up at university hospitals
- Tez No: 236232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma, üniversite hastanelerinde izlenen Tip 1 diyabetli çocukların okul ortamında diyabet yönetimlerini ve okulda yaşadıkları sorunları belirleyerek öneriler getirmek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi.Araştırma evrenini, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültelerine başvuran, 7- 12 yaşlar arası çocuk ve aileleri oluşturdu. Araştırmanın örneklemi ise, araştırma kriterlerini taşıyan ve araştırmaya katılamaya gönüllü olan 100 çocuk ve ailesinden oluştu. Veriler literatür ve uzman görüşü doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen çocuk ve aile görüşme formları kullanılarak, yüz-yüze görüşme yöntemi ile elde edildi. Verilerin analizi bilgisayar ortamında; chi-kare testi, student t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskall-Wallis, nonparametrik tek tönlü varyans analizi testleri ile gerçekleştirildi.Araştırma sonucunda; araştırma kapsamına alınan çocukların diyabet yaş ortalamalarının 3,2±2,5 yıl ve tanı yaşı ortalamalarının ise 7,1±2,5 yıl olduğu belirlendi. Çocukların %79'unun okulunda revir ve %90'ının okulunda devamlı görev yapan sağlık görevlisi bulunmamaktaydı.Okula tam gün devam eden öğrencilerin hipoglisemiye girme oranının sabahçı olan öğrencilerden istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (?2= 22,40; p=0,001) belirlendi.Çocukların HbA1c ortalamasının 8,3±1,5 olduğu, HbA1c ortalamasının okula başladıktan sonra istatiksel olarak ileri derecede anlamlı şekilde yükseldiği (t=3,211, p=0,003) ve okulda nadiren hipoglisemiye giren çocukların diyabet yaşının 2 yıldan daha az olduğu görüldü.Sonuç olarak diyabetik çocukların metabolik kontrolünün okula başlamayla birlikte olumsuz yönde etkilendiği ve çocuk, aile, okul görevlilerine düzenli diyabet yönetimine ilişkin eğitimlerin verilmesi gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aims of this descriptive study are to determine the diabetes management of children with Type 1 diabetes at the school setting throughout the follow-up at university hospitals.The population of the study consisted of children aged between 7-12 and their families. The study was conducted at Istanbul University Medical Faculties. The sample consisted of 100 children and their family who volunteered to take part in the study. The data were gathered using questionnaires prepared by researchers in accordance with views of experts specialized on diabetes and care and using available literature about diabetes. The data were analyzed on a statistical program using chi-square, t test, one-way analysis of variance, Kruskal?Wallis and nonparametric one way variance analysis tests.There was a statistically significant difference in relation to hypoglycemia frequency between students who attended the morning school shift and those who attended a full-day education program (?2= 22,40; p=0,001). Students who attended the full-day education program at school had more frequent hypoglycemic episodes than those who attended only morning school shift.Mean value of HbA1c was 8,3±1,5. There was a statistically significant difference in the mean value of HbA1c in relation to beginning the school (t=3,211, p=0,003).As a result, it was found that in conjunction with beginning the school, the metabolic control of the diabetic children was affected negatively and it is suggested that education about regular diabetes management of the diabetic child, family and staff working at school will considerably improve the diabetic management in these children.