Anjiyogenez ile ilgili Trombospondin-1, HIF-1α ve CA9 moleküllerinin böbrek kanserli hastalarda araştırılması
Investigation of angiogenesis related genes TSP-1, HIF-1α and CA9 in patients with renal cancer
  1. Tez No: 236236
  2. Yazar: HÜLYA TIĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR BUYRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkolojik Biyoloji ve İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tümörlerin büyümesinde ve metastazında önemli role sahip olan tümör anjiyogenezi, pro ve antianjiyogenik etmenler tarafından kontrol edilmektedir. Bu etmenler doğrudan ya da dolaylı olarak HIF-1? (Hipoksi ile indüklenen etmen) tarafından düzenlenir. CA9 (Karbonik Anhidraz9), düşük oksijen varlığında HIF-1? aracılığıyla düzenlenen bir zargeçen hücre yüzey proteini, TSP (Trombospondin)-1 ise potansiyel anjiyogenez baskılayıcısıdır. Bu nedenle bizim çalışmamızda anjiyogenez ile ilgili olan TSP-1, HIF-1? ve CA9' un nicel gen ifade düzeyleri incelenmiştir. Aynı zamanda TSP-1, HIF-1? ve CA9 genlerinin ürünleri olan proteinlerin miktarları tayin edilmiştir. HIF-1? ve CA9 gen ifade düzeyleri arasında beklendiği gibi anlamlı korelasyon gözlenmektedir (p=0,029). Tümör doku örneklerinde HIF-1? gen ifadesinin anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür (p=0,017). HIF-1? protein düzeyleri tümörde normal dokuya göre anlamlı derecede yüksektir (p=0,035).
Özet (Çeviri)
Tumor angiogenesis, a major requirement for tumor outgrowth and metastasis, is regulated by pro- and antiangiogenic factors. These factors are regulated directly or indirectly by HIF (Hypoxia Inducible Factor)-1?. The transmembrane CA (Carbonic anhydrase) 9 cell surface protein, is mediated by HIF-1? under hypoxic conditions. TSP (Thrombospondin)-1 is a potent inhibitor of angiogenesis. In our study quantitative expression levels of angiogenesis related genes HIF-1?, TSP-1, CA9 were investigated. Protein levels of CA9, HIF-1? and TSP-1 were also determined. HIF-1? gene expression level was significantly higher in tumor tissues (p=0.017). A positive correlation was detected between HIF-1? and CA9 gene expression in neoplastic tissue samples (p=0.029). HIF-1 protein levels were significantly higher in tumor tissue compared to normal kidney tissue (p=0.03).