Cerrahi menopoz oluşturulmuş sıçanlarda raloksifen tedavisinin oksidan-antioksidan dağılımına etkilerinin saptanması ve öğrenme üzerine etkileri
Oxidant-antioxidant effects of treatment raloksifen distribution on brain tissue and effects on cognitive function in surgical menopause created rats
- Tez No: 236247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA COŞAN TEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ooferektomi yapılmış sıçanlarda kognitif işlevler üzerine etkileri ve beyin dokusunda antioksidan-oksidan dağılımı araştırıldı.çalışma grubunda sıçanlar ile kontrol grup arasında aktive sakınma kafesinde elektrik ve ses uyarısı verilerek öğrenme düzeyi araştırıldı ve anlamlı bir fark saptanmadı. bu sıçanların beyin dokularından alınan örneklerinde oksidan antioksidan düzeyi (katalaz, SOD, malonil dialdehid) bakıldı. malonil dialdehid değeri raloksifen alan grupta anlamlı olarak düşük saptandı. bu da koruyucu etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of evaluating cognitive function has been used the active avoiding cage. After that the cerebral tissue of these rats has been taken in the active avoiding and learning cage. there is no meaningful difference has been evaluated between the groups that taken raloxifen and others. in the samples of these rats cerebral tissues , oxidants-antioxidants (catalase,SOD, malonil dialdehid) levels has been checked. high raloxifen levels has been evaluated on all cerebral areas. the meaningful low malonil dialdehid levels has been evaluated and this shows the effects of cerebral protection.