Ratlarda cerulein ile oluşturulan akut pankreatit modelinde Adalimumab'ın düşük ve yüksek dozlarda etkisi
Effects of low and high dose administiration Adalimumab in a rat model of cerulein-induced acute pancreatitis
- Tez No: 236253
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP DENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Akut pankreatit'de görülen lokal ve sistemik inflamasyonun patogenezinde ve hastalığın şiddetinin artmasında Tümör Nekroz Faktör alfa (TNF-?) önemli rol üstlenmektedir. Biz de deneysel çalışmamızda, Cerulein ile oluşturulan akut ödematöz pankreatit modelinde, TNF-? blokeri olan Adalimumab'ın inflamatuvar sürece ve tedaviye etkisini ortaya koymayı amaçladık.Yöntem: Otuz iki adet rat, eşit sayıda (n = 8) ve rastgele olarak dört deney grubundan birine dahil edildi (Sham, Pankreatit kontrol, düşük doz ilaç, yüksek doz ilaç grupları). Sham grubu dışındaki gruplara intraperitoneal yolla bir saat ara ile 4 kez, her seferinde 20 µg/kg Cerulein verilecek şekilde injeksiyonlar yapılarak akut ödematöz pankreatit oluşturuldu. Düşük doz ilaç grubuna 0.5 mg/kg ve yüksek doz ilaç grubuna 1 mg/kg dozlarda Adalimumab, Cerulein enjeksiyonunun 1. saatinde 1 kez subkutan enjeksiyon uygulandı. Ratlardan pankreas dokuları çıkarıldıktan sonra kan örnekleri alınarak sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Background: TNF-? has an important role in pathogenesis of local, systemic inflamation and increasing the severity of acute pancreatitis, on pancreatitis. We aimed to explain the effects of Adalimumab, TNF-? blocker, on this inflamation process in the Cerulein induced experimental acute edematos pancreatitis model.Methods: Thirty two rats were randomly divided into 4 groups; Sham, Pancreatitis control, low dose drug, high dose drug groups. Acute edematous pancreatitis (AEP) was induced by injection of cerulein 20 ?g/kg, 4 times subcutaneously at hourly intervals except Sham group. Adalimumab subcutaneusly injected 0.5 mg/kg to low dose drug group and 1 mg/kg to high dose drug group, one times at the 1th hour of Cerulein administration. Total pancreatic tissue was resected and then rats were sacrified by intracardiac puncture.