Kardiyopulmoner bypas altında koroner arter cerrahisi uygulanan hastalarda Asetilsistein'in solunum fonksiyonları üzerine etkileri
The effects of Acetylcysteine on pulmonary functions in patients undergoing on-pump coronary artery surgery
- Tez No: 236266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ERDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: KPB postoperatif akciğer fonksiyonlarını etkilemektedir. Koroner cerrahi sonrası gelişebilen akciğer fonksiyon bozukluğu en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir. Biz çalışmamızda KPB altında koroner cerrahisi uygulanan hastalarda asetilsisteinin postoperatif akciğer fonksiyonları üzerine etkisini araştırdık.Metot: Bu çalışma İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Kasım 2007 - Aralık 2008 tarihleri arasında koroner baypas ameliyatı yapılan 82 hastaya ait veriler prospektif olarak toplanarak düzenlendi. Hastalar kontrol grup (grup 1; n=40) ve aseilsistein uygulanan grup (Grup 2; n=42) olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalara preoperatif ve postoperatif 60.günde solunum fonksiyon testleri; preoperatif, postoperatif 2. gün, 7. gün ve 60. gün oda havasında kan gazı testleri çalışılmıştır.Bulgular: Her iki gruptada postoperatif 2. gün pO2 değeri hem preoperatif hemde postoperatif 7. ve 60.gün değerlerinden istatiksel anlamlı olarak düşük bulundu. Genel hasta popülasyonu solunum fonksiyon testi değerlendirildiğinde her iki hasta grubunda da postoperatif değerleri preoperatif değerlere göre düşmüş olmasına rağmen her iki grubtaki düşüş arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: CPB has effects on postoperative pulmonary function. The pulmonary dysfunction developed after on-pump coronary surgery is one of the most important causes of morbidity and mortality. This study is designed for evaluating the effects of preoperative and intraoperative acetylcysteine administration on pulmonary function in on-pump coronary surgery patients.Methods: This study has been performed prospectively with 82 patients who had undergone coronary bypass surgery in Inonu Univercity Turgut Ozal Medical Center Cardiovascular Surgery Clinic from November 2007 to December 2008. The patients have been divided into two groups as control (group 1, n=40) and acetylcysteine (group 2, n=42) used. The pulmonary function tests done preoperatively and in postoperative day 60. The blood gases studied preoperatively and in postoperative day 2, 7 and 60.Results: The pO2 values in postoperative day 2 were lower from the preoperative, postoperative day 7 and 60 in both groups and it was statically significant. When we evaluate the results of general patient group, there was a reduction in postoperative values of pulmonary function tests but they were not statically significant (p>0,05).