Tip 1 diyabetes mellituslu hastalarda metabolik kontrol ile IGF-1, IGFBP-3 ve leptin düzeylerinin ilişkisi
Relationship of methabolic control with IGF-1, IGFBP-3 and leptin levels in type 1 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 236270
  2. Yazar: AYSU TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DALLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda tüm dünyada Tip 1 DM'un insidansının arttığına dair yayınlar giderek artmaktadır. Tüm dünyada çocuk ve adölesan yaş grubunun en sık görülen kronik hastalığıdır. Bu hastalığın tanınması, uygun bir şekilde tedavi ve takibinin yapılması hastalığa bağlı komplikasyonların önlenmesi bakımından önemlidir. Bu çalışmada tip 1 DM'li hastalarda hipoglisemi sıklığı ve metabolik kontrol üzerine etkili risk faktörleri ile IGF-1, IGFBP-3 ve leptin düzeylerinin arasındaki ilişki araştırıldı.Bu çalışmaya 2007 - 2008 yılları arasında takip edilen tip I diyabetli 38 hasta alındı. Kontrol grubu olarak bilinen kronik bir hastalığı bulunmayan, büyüme ve gelişme izlenmesi ya da danışma amaçlı çocuk polikliniğine başvuran, yaşları diyabet grubu ile benzer olan 30 çocuk dahil edildi. Hasta ile kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş, ağırlık, boy, VKİ ve puberte durumları arasında istatiksel olarak fark yoktu(p>0.05).Hastaların kaydedilen özellikleri arasında kronolojik yaşları, pubertal veya prepubertal olup olmadıkları, ailede diyabet öyküsü olup olmadığı, kullanılan insülin dozları, günde kaç doz insülin kullandıkları, düzenli egzersiz yapıp yapmadıkları, diyetlerine uyup uymadıkları yer almaktaydı. Hastaların ilk başvurudaki klinik tabloları ve eşlik eden otoimmün hastalık olup olmadığı kaydedildi. Tip I diyabetli hastaların hipoglisemi sıklıkları üç aylık kontrol periyodlarında evde kan şekeri ölçüm cihazları ile yaptıkları kan şeker takip defterleri incelenerek tesbit edildi. Her iki gruptaki olgularda biyokimyasal parametrelerden trigliserid, kolesterol (LDL, HDL), IGF-1, IGFBP-3, Leptin ve HbA1c seviyeleri bakıldı.Leptin düzeyi ile IGF-1 ve insülin ihtiyacı arasında, IGF-1 ile yaş ve trigliserid arasında, IGFBP-3 ile SDS VKİ arasında, HbA1c ile total kolesterol arasında pozitif korelasyon saptandı. İnsülin ihtiyacı ile leptin arasında ve HbA1c arasında negatif korelasyon saptandı.Hasta sayısı az olmakla beraber çalışmamızda tip 1 DM'lu hastalarda kontrol grubuna göre leptin ve IGF-1 seviyeleri anlamlı olarak yüksek olduğu tesbit edilmiştir. Hipoglisemi sıklığı ile leptin ve IGF-1 arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamasına rağmen serum IGF-1 ve leptin yüksekliği olan hastaların kronik komplikasyonların gelişimi açısından daha yakın takip edilmeleri sonucu daha iyi bir metabolik kontrol sağlanacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Publications concerning the fact that there is an increase in the number of Diabetes Mellitus (DM) incidences throughout the world have become more and more common in recent years. It is the most common chronic illness observed among children and adolescents around the world. The diagnosis, treatment and follow up of this illness in an appropriate way are important in terms of prevention of the complications resulting from the illness. In this study, the frequency of hypoglycemia in the patients with DM-Type 1 and the risk factors affecting metabolic control and the relationship among IGF-1, IGFBP-3 and leptin levels have been explored.38 patients with diabetes Type-1 who were followed up between years 2007 and 2008 took place in this study. 30 children who didn?t have a chronic illness, who applied to children?s clinic for follow up of growth and development or counseling, whose ages are similar to the diabetes group, were also included, known as the control group. There wasn?t any statistical difference between the patient and the control groups in terms of gender, age, weight, height, BMI (Body Mass Index), and puberty. (p>0.05).Among the recorded characteristics of the patients were their chronological ages, whether they were pubertal or prepubertal, whether there were incidences of diabetes in the family, the insulin doses used, how many doses of insulin they used in a day, whether they exercised regularly, and whether they abided by their diets. The clinic tables of the patients in the first application and whether they had accompanying autoimmune illness were recorded. The frequency of hypoglycemia and the notebooks of glycemia which they measured by glycemia scale equipments in the three-month control periods were analyzed and confirmed. In the phenomena in both of the groups; trglyceride, cholesterol (LDL, HDL), IGF-1, IGFBP-3, Leptin and HbA1c levels, which are among the biochemical parameters, were examined.Positive correlation between Leptin level and both IGF-1 and insulin need, between IGF-1 and both age and triglyceride, between IGFBP-3 and both SDS and BMI, between HbA1c and total cholesterol was confirmed. Negative correlation between insulin need and both leptin and HbA1c was confirmed.Though the number of patients is little, it has been confirmed in our study that among the patients with DM-Type 1, leptin and IGF-1 levels are meaningfully higher when compared to that of the control group. Although a meaningful correlation hasn?t been confirmed between the frequency of hypoglycemia and leptin and IGF-1, we think that a better metabolic control will be achieved through a closer follow up (in terms of the development of chronic complications) of the patients who have high levels of serum IGF-1 and leptin.