Endokrinoloji bölümünde takip edilen diyabetik hastaların kan şekeri regülasyonu, diyabet komplikasyonları ve uygulanan tedavi yöntemleri açısından değerlendirilmesi
Glycemic control, diabetic complications and treatment modalities of diabetic patients in endocrinology department
  1. Tez No: 236272
  2. Yazar: MEHMET SALİH SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada Diyabet Polikliniği'mizde takip edilen diyabetli hastalarının eğitim düzeyi, yaş, cinsiyet, diyabetin tipi, kullandığı ilaçlar, eşlik eden hastalıklar, gelişen komplikasyonlar ve glisemik kontrol düzeyi ve tedavi modalitelerinin etkinliklerini belirlemekti. Ayrıca DM açısından yöremize ait demografik bilgileri oluşturması amaçlandı. Elde edilecek verileri kullanarak hastaların eğitim, takip ve tedavi önceliklerini yeniden belirlenmesi ve düzenlenmesini planladık.Materyal ve Metot: Çalışmamızda 2007- 2008 yılları arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Diyabet Polikliniği'nde tedavi edilen 400 hastanın tibbi dosyalarının retospektif olarak incelendi. Araştırmada veriler Tıp Merkezimiz Tıp Fakültesi Otomasyon Sistemi(Corttex) ve yatan hasta Diyabet Takip Formlarından toplandıBulgular:1-Hastaların büyük çoğunluğunu Tip 2 diyabetli hastalar (%89) oluşturmaktaydı. Hastaların % 54.5'i kadın, % 45.5'i erkek idi. % 61.3'ü ilkokul ve altında bir eğitim düzeyine sahipti ve yarısından fazlası(%51) ev hanımıydı.2- Diyabetin süresiyle komplikasyonlar arasında anlamlı bir ilişki vardı3- Hastaların % 50.8'i oral antidiyabetik, % 39.6'sı insülin kullanıyordu. İnsülin kullanan hastaların yarısından fazlası(% 52.2) günde 2 doz insülin kullanıyordu4- Hem BMI hemde kilo Tip 1 DM'e göre Tip 2 DM'ta daha yüksek idi. Tip 2 DM'ta BMI ortalama 29.3 kg/m2, kilo ise ortalama 78.7 kg bulundu5- Hem sistolik hemde diastolik basınç Tip 1 DM'e göre Tip 2 DM'te daha yüksek idi. Tip 2 DM'ta sistolik basınç ortalama 129.7 mmHg ve diastolik basınç ortalama 81.7 mmHg bulundu.Sonuç: Diyabet, toplumda sık rastlanan, ömür boyu süren, kronik bir hastalıktır. Erken dönemde teşhis ve tedavisi çok önemlidir. Diyabette asıl amaç hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, gelişebilecek komplikasyonları önlemek ve geciktirmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için ilgili sağlık ekibinin; hekim, hemşire, diyetisyen ve gerekirse fizyoterapist ve psikoterapistin uyum içinde çalışması gerekir. Diyabet tedavisinde başarılı olmak için geliştirilen yeni ilaçlar ve ve teknolojik gelişmelerin yanı sıra hedef popülasyonun tanınması klinik, demografik özelliklerinin belirlenmesi, eğitim ve tedavi yaklaşımlarının bu verilere göre düzenlenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Objectives: To determine; age, gender, diabetes types and medications, prevalence of concomitant diseases and diabetes complications, level of the glicemic control and efficiency of treatment modalities of diabetic patients who followed up in our Diabetes Clinic. We also aimed to constitute demographic data relating to our region for DM. By using these data, we planned to reorganize and determine patients education, follow up and treatment modalities.Material and Methods:Medical records from 400 patients who were treated for diabetes at the İnönü University Diabetes Clinics of Turgut Özal Medical Center from January 2007 through Septenber 2008 were retrospectivly analysed. Data were obtained from Medical Faculty Automation System (Corttex) and Diabetes Form for Hospitalized Patients.Results:1- The majority of patients were Type 2 diabetes (89 %), 54.5% of the patients were female and 45.5 % were male. 61.3 % of the patients had primary school education or lesser. More than half of the patients (51%) were housewife.2- There was a significant relationship between complications and duration of diabetes.3- 50.8 % of the patients received oral antidiabetic treatment and 39.6 % insulin. More than half of the patients who received insülin using it twice daily.4- Both of BMI and weight were higher in Type 2 diabetes with respect to Type 1 diabetes. Mean BMI was 29.3 kg/m2 in Type 2 diabetes and mean weight was 78.7 kg.5- Both of systolic and diastolic pressure were higher in Type 2 diabetes with regard to Type 1 diabetes. The mean systolic pressure was 129.7 mmHg in Type 2 diabetes and mean diastolic pressure was 81.7 mmHg.Conclusions: Diabetes mellitus is a common, chronic lifelong disease. Early diagnosis and treatment is very important. The main purpose in diabetes is to increase the patient?s life quality, to prevent and delay the development of complications. In order to justify this aim, the medical team; doctor, nurse, dietician and if neccessary the physiotherapist and psycotherapist must contribute to the therapy. And besides the developed novel drugs and technologic improvment, identifying target population, determining its clinic and demographic characteristics, and reorganisation of education programmes and treatment approachs according to these databases are required to succed.