Larengofarengeal reflü öntanılı hastalarda hipofarengeal pH monitörizasyon sonuçları
Hypopharyngeal pH monitoring results in patients with suspected laryngopharyngeal reflux
- Tez No: 236274
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ORHAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik larengofarengeal şikayetlerle gelen hastaların 24 saatlik hipofarengeal pH monitörizasyon sonuçlarını ortaya koymak ve semptomlar ile reflü atakları arasındaki ilişkiyi incelemektir.En az üç aydır süren boğaz ağrısı, ses değişikliği, gıcık, lokma hissi gibi şikayetleri olan 80 hastaya Kasım 2006 ? Ocak 2008 tarihleri arasında 24 saatlik hipofarengeal pH monitörizasyonu uygulandı.Şikayetler sıklığına göre 1 den 5 e kadar puanlandırıldı. Fiberoptik laringoskopi kullanılarak aralarında 15 cm bulunan iki algılayıcı bir kateter burundan yerleştirildi. Proksimal sensör postaritenoid bölgenin 1-2 cm distaline, distal sensör ÜÖS' nin 12-13 cm distaline yerleştirildi. Yirmidört saatlik hipofarengeal ve özefageal monitörizasyon yapıldı. Proksimal sensöre olan üç ve üzeri reflü atağı anormal pH testi olarak değerlendirildi.pH testi anormal olan ve olmayan iki grup arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı fark bulunmadı. Reflü, göğüste yanma, boğazda acı tat semptom ortalamaları anormal pH testi olan grupta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazla bulundu(p < 0,05). Reflü ataklarının % 80'i sadece gün içinde meydana geldi. Tüm hastaların ortalama faringeal aside maruziyeti % 0,831, ortalama reflü atak sayısı 5,20 idi. Patolojik boyuttaki reflüye karar verilirken aside maruziyet yüzdesi ile LFR atak sayısı arasında fark bulunmadı.LFR düşündüren şikayetlerle gelen hastalarda, tek bir LFR atağı bile aside maruziyet yüzdesine bakmadan patolojik kabul edilebilir. Ancak bu hastalarda %82,5 patolojik boyutta LFR saptandığından, tanı ve tedavi için başlangıç olarak ampirik medikal tedavi daha makul görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine 24 hour hypopharyngeal monitorization results of patients who came with chronic laryngopharyngeal symptoms and to investigate the relation between LFR attacks and symptoms.Twenty-four hour hypopharyngeal pH monitorization was applied to 80 patients whose complaints last three months as throat pain, hoarseness, throat clearing and globus sensation between November 2006 - January 2008.Symptoms were rated on a frequency scale ranging 1 to 5. A catheter with two sensores separated by 15 cm was introduced transnasally into the hypopharynx. Proximal sensor was fixed 1-2 cm distally to postarytenoid region, distal sensor was fixed 12-13 cm distally to upper esophageal sphincter. Twenty-four hour hypopharyngeal and esophageal monitorization was done. Three or more reflux episodes, which detected by proximal sensor were defined abnormal pH test.There was no age and sex difference between patients with and without abnormal pH test. Average symptom scores of reflux, heartburn and sour throat are statistically greater in abnormal pH test group(p < 0,05). % 80 of reflux episodes took place only in day-time period. Mean percentage of pharyngeal acid exposure time was % 0.831 in all patients. Mean pharyngeal reflux episodes was 5,20 in all patients. We did not find any differences between reflux episodes and acid exposure time as determining the pathologic laryngopharyngeal reflux.Symptoms with suspected laryngopharyngeal reflux patients, only one laryngopharyngeal reflux attack should be determined pathological without considering acid exposure time. However, %82,5 pathologic laryngopharyngeal reflux percentage should advice ampirical medical treatment for diagnose and cure at first approach.