K.S.U. Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniğinde sistemik izotretinoin tedavisi başlanan akne hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
The retrospective reserch of acne patients in K.S.U. Medical Faculty Dermatology Clinic who are using systemic isotretinoin treatment
- Tez No: 236328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Sistemik izotretinoin akne tedavisinde kullanılan diğer ilaçlardan daha etkin bir tedavi seçeneği sunar. Ancak yan etki profilinin daha yüksek olması bazı hekimlerin sistemik izotretinoine mesafeli durmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada sistemik izotretinoin tedavisinin akne hastalarındaki başarısı, yan etkileri ve güvenliği retrospektif olarak değerlendirilerek gelecekteki akne hastalarımızda ilacın kullanımıyla ilgili olarak tecrübi bilgilerin ortaya konması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Ocak 2004 ? Eylül 2008 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran ve sistemik izotretinoin tedavisi önerilen akneli hastalar poliklinik kayıtları ışığında saptandı. Hastaların dosyaları arşivden alınarak verileri tespit edildi. Elde edilen veriler önceden hazırlanmış formlara kaydedilerek izotretinoin tedavisinin güvenliği ve etkinliği, oluşan klinik ve laboratuar yan etkiler retrospektif olarak değerlendirildi.Bulgular: Değerlendirme neticesinde sistemik izotretinoin tedavisi önerilen ve tedavisi başlanan 241 hasta tespit edildi. Bu hastaların 129'unun kontrollere düzenli gelerek tedavilerini tamamladıkları görüldü. Sistemik izotretinoinin akne tedavisinde oldukça etkili olduğu, 23.47±4.5 hafta tedavi süresince, 113.73±22.4 mg total ortalama dozunda uygulandığında tolere edilmeyecek ve tedaviyi sonlandıracak ciddi laboratuar ve klinik yan etkilerin oluşmadığı gözlendi.Sonuç: Nodülokistik ve papülopüstüler tipte lezyonu olan akneli hastalarda sistemik izotretinoin tedavisi etkili ve güvenilirdir. Ancak özellikle karaciğer fonksiyon testleri ve lipid profiline ait laboratuar parametrelerinin tedavi boyunca düzenli takibinin gerekli olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Systemic isotretinoin offers more effective alternatives of treatment.But the drug has more side effects leads doctors to hesitate to recommend the drug. By this search it was aimed to present the experimental data related to the usage of future patients suffering from acne by evaluating the effectiveness, side effects and validity of systemic isotretinoin treatment on patients with acne retrospectively.Material and Method: The patients diagnosed with acne headed for Kahramanmaraş Sutcu Imam University Medical Faculty Dermatology Polyclinic between January 2004 and September 2008 had been determined by the help of dermatology polyclinic records. Then the patients documents were taken from the archive and the data was determined. The received data was recorded on the pre-prepared format. In the light of the data, the safety and effectiveness of isotretinoin treatment, clinical and laboratory side effects were evaluated retrospectively.Results: As a result of the evaluation, 241 patients advised systemic isotretinoin treatment and started to have the treatment was noted. It was observed that 129 of these patients came to be controlled regularly and completed the treatment. It was observed that systemic isotretinoin was rather effective in acne treatment, during the 23.47±4.5 week treatment period, when 113.73±22.4 mg total average dose was used, serious laboratory and clinical effects was occurred which wouldn?t be tolerated and lead the treatment to end.Conclusion: Systemic isotretinoin treatment is effective and safe for acne patients with nodulokistic and papulopustuler type of lesion. We agree that it should essential the laboratory parameters belong to the hepatic function tests and lipid profile be observed regularly.