Benign prostat hiperplazisi ve prostat kanseri tanısı alan hastaların prostat dokularında mikoplazma DNA yapısının araştırılması
Investigation of mycoplasma DNA structure in prostate tissues of patients who have benign prostate hyperplasia and prostate cancer diagnosis
- Tez No: 236354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAKIP ERTURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmamızda benign prostat hiperplazisi tanısı almış hastaların prostat dokularında, prostat kanserli hastaların kanserli ve normal prostat dokularında mikoplazma DNA' sı araştırılması amaçlandı.Çalışmada benign prostat hiperplazisi tanısı almış 31 hastanın patolojik preperatı ile 31 adet prostat kanseri tanısı almış hastanın doku preperatları kullanıldı ve üç çalışma grubu oluşturuldu. Grup 1, prostat kanseri tanısı almış hastalara ait kanserli doku, grup 2 prostat kanseri tanısı almış hastalara ait benign doku, grup 3 (kontrol grubu) benign prostat hiperplazisi tanısı almış hastalara ait doku örnekleri ile oluşturuldu. Her bir grupta 31 preperat incelendi. Preperatlarda PCR yöntemi ile mikoplazma DNA' sı araştırıldı.Yapılan incelemede grup 1'deki 31 hastanın 11'inde, grup 2'deki 31 hastanın 4'ünde mikoplazma DNA'sı saptandı. Grup 3'teki 31 hastanın hiçbirisinde mikoplazma DNA'sı saptanmadı.Sonuç olarak; verilerimiz prostat kanseri etyolojisinde mikoplazma enfeksiyonlarının rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu konuda yapılacak diğer klinik ve deneysel çalışmalarla birlikte gerek prostat kanserinin erken tanısında ve gerekse tedavisinde yeni bir adım atılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, to investigate mycoplasma DNA in benign and malignant prostate tissues of patients with a diagnosis of cancer and prostate tissues of patients with diagnosis of benign prostate hyperplasia were aimed. In this study tissue preparations of 31 patients with a diagnosis of benign prostate hyperplasia and 31 patients with prostate cancer diagnosis have been used and three study groups were composed. Group 1 was composed of tissues containing cancer of patients with prostate cancer diagnosis, group 2 included benign tissues of patients with prostate cancer diagnosis, and finally group 3 was composed of tissues of patients with a diagnosis of benign prostate hyperplasia (control group). Thirty-one preparations have been studied in each group. Mycoplasma DNA was investigated in preparations with PCR technique.Mycoplasma DNA was determined in 11 preparation of 31 patients in group 1 and 4 preparations of 31 patients in group 2. No mycoplasma DNA was determined in tissues of 31 patients in group 3.In conclusion, our data suggest that mycoplasma infections could be play a role in the etiology of prostate cancer. Further experimental and clinical studies are needed for development of a tool for early diagnosis and treatment of prostate cancer.