Prostat kanseri ve benign prostat hiperplazisi ayırıcı tanısında serum mikroRNA'ların biyomarker olarak rolünün araştırılması
Investigation of the role of serum micrornas as biomarkers in differential diagnosis of prostate cancer and benign prostatic hyperplasia
  1. Tez No: 638575
  2. Yazar: SEMA TABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Prostat kanseri (PKa), erkeklerde görülen ikinci en yaygın kanser türüdür. PKa tanısında duyarlılığı ve özgüllüğü düşük olan en yaygın yöntem olarak kullanılan prostat spesifik antijen (PSA) testi, PKa ve benign prostat hiperplazisi (BPH) ayrımında yetersiz kalmaktadır. MikroRNA (miRNA)'ların PKa patogenezinde rol oynadığının belirlenmesi, miRNA'ların PKa tanısında yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızın amacı; PKa ve BPH tanısı almış hastalarda serum miRNA ekspresyon düzeylerinin, PKa tanısındaki rollerini belirlemektir. Ayrıca serum PSA, Gleason skoru (GS) gibi bazı klinikopatolojik parametreler ile serum miRNA düzeyleri arasındaki korelasyonu değerlendirmek ve miRNA'ların tanısal biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Çalışmamıza Mart 2018 - Aralık 2019 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Ana Bilim Dalı ve Üroloji Ana Bilim Dalı'na başvuran transrektal prostat iğne biyopsisi ile histopatolojik olarak PKa olduğu kanıtlanmış yeni tanı alan 30 hasta ve kontrol grubu olarak da patolojisi BPH olduğu kanıtlanmış PKa ekarte edilmiş 30 hasta dahil edildi. Hastaların kan örnekleri alındıktan sonra kantitatif ters-transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (qRT- PCR) yöntemiyle daha önceden belirlenmiş olan miRNA'ların (miR-18b-5p, miR-30c, miR-26b, miR-19b-2-5p, miR-451, let-7i, miR-27b, miR-622, miR-195, miR-100, miR-130b, miR-874, miR-595, miR-4490, miR-3120-5p, let-7c, miR-497, miR-346, miR-223, miR-146a) ekspresyon düzeylerinin ölçümü yapıldı. Çalışma sonunda miRNA ekspresyon düzeyi değişimlerinin iki grup arasındaki farkları istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is one of the most common types of cancer in men. Prostate specific antigen (PSA) test is the most common method with low sensitivity and specificity in the diagnosis of PCa but is insufficient in the distinction between PCa and benign prostatic hyperplasia (BPH). Determining that microRNAs (miRNAs) act as a role in the pathogenesis of PCa suggests that miRNAs may be useful in the diagnosis of PCa. The aim of our study is determining the role of serum miRNA expression levels in the diagnosis of PCa in patients diagnosed with PCa and BPH. In addition, we also evaluate the correlation between some clinicopathological parameters such as serum PSA, Gleason score and serum miRNA levels and also investigate the efficiency of miRNAs as diagnostic biomarkers. In our study, we enrolled 30 patients who have been diagnosed as PCa with transrectal prostate needle biopsy between March 2018 - December 2019 at Pamukkale University Medical Faculty Medical Oncology Department and Urology Department and also we enrolled 30 patients who are proved to be BPH and ruled out PCa as a control group. After taking blood samples of the patients, expression levels of the miRNAs (miR-18b-5p, miR-30c, miR-26b, miR-19b-2-5p, miR-451, let-7i, miR-27b, miR-622, miR-195, miR-100, miR-130b, miR-874, miR-595, miR-4490, miR-3120-5p, let-7c, miR-497, miR-346, miR-223, miR-146a) were measured by using the quantitative reverse transcription polymerase chain reaction method. At the end of the study, the differences of miRNA expression level changes between the two groups were statistically analyzed.