Preeklampsi olgularında plasenta yatak biyopsisi ve plasenta histolojisinin serum adiponektin düzeyi ile ilişkisi
Association of the histopathology of placenta and placental bed biopsy with serum adiponectin levels in preeclampsia
- Tez No: 236355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SOMUNKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Preeklamptik gebelerde maternal serum adiponektin seviyeleri ile plasenta yatak biyopsisi ve plasenta histolojisi arasındaki ilişkinin saptanması.Materyal ve Metod: Preeklampsi tanısı konulan 32 gebe çalışma grubunu oluşturdu. Fetal gelişimin ve maternal kan basınçlarının normal olduğu 17 olgu ise kontrol grubunu oluşturdu. Sezaryen ile doğurtulan 20 preeklamptik gebeden ve 12 kontrol olgusundan plasenta ve zarlar ayrıldıktan sonra plasental yatak biyopsisi alındı. Doğumdan sonra plasentalar toplandı. Plasenta ve plasenta yatak biyopsileri, uteroplasental vasküler patoloji açısından incelendi. Serum adiponektin düzeyleri ELİSA kiti ile ölçüldü.Bulgular: Serum adiponektin düzeylerinin preeklamptik gebeler ile kontroller arasında fark göstermediği saptandı. Preeklamptik olguların plasenta histopatolojisi ve plasental yatak biyopsisi bulgularının serum adiponektin düzeyleri ile lineer ilişkisi olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Association of the histopathology of placenta and placental bed biopsy with serum adiponectin levels in preeclampsiaObjective: The aim of this study was to evaluate the histomorphology of the placenta and the plasental bed biopsy and to correlate this with serum adiponectin levels in preeclampsiaMaterials and methods: Thirty- two women with preeclampsia were compared with uncomplicated pregnancies. Twenty placental bed biopsies from preeclamptic pregnancies were compared with 12 from normal pregnancies. After birth the placentas were collected. Plasental bed biopsies were obtained at caesarean section with direct visualization of the placental site. The placentas and placental bed biopsies were examined for uteroplasental vascular pathological features. Serum adiponectin levels were measured by an enzyme-linked ELISAResults: There were no significant differences between the two groups with regard to serum levels of adiponectin. Adiponectin levels were not lineerly correlated with the histopathology of placenta and placental bed biopsies in both groups.