Meme koruyucu cerrahi sonrası radyoterapi: Tedavi sonuçları ve prognostik faktörler.
Radiotherapy after breast conserving surgery: Treatment results and prognostic factors.
- Tez No: 236368
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Erken evre invaziv ve preinvaziv meme kanserinde meme koruyucu tedavi uygun yaklaşım olarak görülmektedir. Bu çalışmamızda, anabilim dalımızda MKC sonrası RT uygulanan erken evre invaziv ve non invaziv meme kanserli hastalarımızda tedavi sonuçlarımızı incelemek ve lokal kontrolde önemli prognostik faktörleri değerlendirme amaçlanmış ve 580 erken evre invaziv ve non invaziv meme kanserli hasta dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar DKİS ve invaziv meme kanseri olarak iki ana grup üzerinden incelenmiş ve DKİS'li olgularda 5 yıllık LK, HSK ve GS oranları sırası ile; %97, %97 ve %96 olarak belirlenmiştir. Tedaviye bağlı ciddi toksisite izlenmemiş ve sadece 1 hastada lokal yineleme görülmüştür. İnvaziv kanserli hastalarımızda 5 yıllık LK, HSK ve GS sırası ile; % 98 , % 89 ve % 96 olarak belirlenmiş, sekiz hastada ipsilateral meme nüksü (% 1.5), 23 hastada uzak metastaz (%5) ve 3 hastada ise kontrlateral meme kanseri (%0.5) görülmüştür. Bu çalışma multidisipliner yaklaşımla, MKT yapılmış erken evre meme kanserli hastalarda yüksek lokal kontrol oranlarına ulaşılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast conserving therapy is the preferred treatment modality in early and preinvasive breast cancer. In this study our aim was to evaluate our results in patients who were referred to our center for radiotherapy after breast conserving surgery and to observe the prognostic factors on local control. We evaluated retrospectively 580 patients in two main subgroups as ductal carsinoma in situ and early breast cancer. Five year overall survival, local control and disease free survival rates for preinvasive breast cancers were; %97, %97 ve %96, respectively. There was no serious toxicity due to RT and only one local nüx was detected. In early breast cancer patients, five year overall survival, local control and disease free survival were; % 98, % 89 ve % 96, respectively. Ipsilateral breast recurrence was seen on 8 patients (%1.5), distant metastasis was on 23 patients (%5) and contralateral breast recurrence was on 3 patients (%0.5). Our study showed that there could be high local control rates with multidisciplinery approach on breast conserving therapy in early breast cancer.