Hacettepe Üniversitesi erişkin hastanesinde Ocak 2000-Aralık 2007 tarihleri arasında pil infeksiyonu tanısıyla izlenen hastalarda risk faktörlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the risk factors affecting patients with pacemaker infection between january 2000-december 2007 in Hacettepe adult hospital
- Tez No: 236370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL AŞÇIOĞLU, DOÇ. DR. PINAR ZARAKOLU KÖŞKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnfeksiyon Hast. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kalp pili (Pacemaker-PM) ve intrakardiyak defibrillatörler (Intracardiac defibrillator-ICD) malign kalp aritmilerini engellemek ve tedavi etmek için kullanılan cihazlardır. Son yıllarda bu cihazların kullanımları hızla artmış bununla beraber komplikasyonları da daha sık görülmeye başlanmıştır. Bu cihazlara bağlı gelişebilen en önemli komplikasyonlardan biri olan infeksiyon, hem hastanede kalma süresini arttırması hemde ciddi mortalite ve morbiditeye neden olmasından dolayı önemlidir. PM/ICD infeksiyonuna neden olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi ve işlem öncesi bu risk faktörlerine yönelik önlemler alınması, infeksiyonların görülmesini azaltabilir, hem hasta sağlığı açısından, hem de ekonomik açıdan büyük yararlar sağlayabilir. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde, yaklaşık 7 yıl boyunca PM/ICD infeksiyonu tanısı alan hastaların risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya infeksiyon hastalıkları bölümünce PM/ICD infeksiyonu olarak kabul edilen toplam 58 hasta vaka olarak alındı ve çalışma vaka-kontrol çalışması şeklinde tasarlandı. Bu nedenle her vaka için infeksiyonu olmayan 4 hasta rastgele (random) olarak seçilip kontrol grubu oluşturuldu. İnfeksiyonu olan hastalar infeksiyon bulgularına göre cep veya sistemik infeksiyon olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Pacemaker (PM) and intracardiac defibrillators (ICD) are devices which are used in the prevention and treatment of patients with malign cardiac arrhythmias. In the recent years the use of these devices has increased, and also inevitably its complications. One of the most important complications due to the use of these devices is infection which has caused a significant increasa in the duration of hospital stay and serious morbidity and mortality. By identifiying and preventing the potential risk factors of PM/ICD infection the occurence of infection will be reduced, also in terms of patient health and economic point of view, there will be great benefits.The aim of this study is to evaluate the risk factors in patients diagnosed with PM/ICD infection of a duration of about 7 years in Hacettepe University Adult Hospital. The study was conducted as a case- control study with a total number of 58 patients who have been diagnosed with PM/ICD infection and admitted into the Infectious Disease Unit. For this reason, in each case 4 patients without infection were randomly picked to form a control group. Those patients who had infection were split into two groups: group1 with findings of local ( pocket ) infection and group 2 patients with systemic infection.