Sağdan sola geçişli patent foramen ovalesi ve auralı migreni olan hastalarda mikroembolilerin serebral biyoelektrik aktivite üzerine etkisinin spektral eeg analizi ile araştırılması
A study on the effect of air micro embolism on cerebral bioelectrical activity with spectral EEG in migraine patients with aura and patent foramen ovale
- Tez No: 236371
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DALKARA, PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda auralı migren hastalarında patent foramen ovale (PFO)sıklığının, aurasız migren ve sağlıklı kontrollere oranla yüksek olduğunusaptanmıştır. Serebrovasküler olay geçiren PFO'lu hastalarda ise %52oranında auralı migren olduğu gösterilmiştir. Kalpte sağdan sola şantı olanhastalarda mikroemboliler, kortikal yayılan depresyon veya benzeri birbiyoelektrik olaya yol açarak görsel aura ve migren atağını tetikleyebilir. Buçalışmada, sağdan sola şantı olan auralı migren hastaları (n=7) ile migrenhikayesi olmayan ama sağdan sola şantlı PFO'su olan kontrollerde (n=7)intravenöz mikro kabarcık enjeksiyonu sonrasında serebral biyoelektrikaktivitede oluşan olası değişiklerin spektral EEG ile gösterilmesi amaçlanmışayrıca kabarcıkların posterior serebral arterden geçişi transkraniyal dopplerile izlenmiştir. Mikro kabarcıklar migren hastalarında hemisferlerin posteriorbölgelerinde kontrol grubu ile karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlıteta (n=4) ve alfa (n=3) bandında artma şeklinde relatif güç değişikliğine yolaçtı. Kabarcık enjeksiyonu sonrasında sadece migrenlilerde her iki hemisferarasında teta (hastalarda 2.12, kontrollerde 1.10 db) ve alfa bantları(hastalarda 2.30 kontrollerde 0.99 db) ile total (hastalarda 2.33 kontrollerde1.21 db) mutlak güç spektrumda anlamlı derecede asimetri saptandı. Mikrokabarcık enjeksiyonu sonrasında bir migrenli hastada ayrıca aura vebaşağrısı gelişti. Bu bulgular, mikro embolilerin auralı migren hastalarındaserebral biyoelektrik aktivitede hemisferlerin arka kesimlerinde bilateraldeğişikler ile hemisferler arasında asimetrik multifokal değişiklere yolaçabileceği ve uygun koşullarda aura ve başağrısı tetikleyebileceği görüşünüdesteklemektedir.
Özet (Çeviri)
It has recently been reported that the prevalence of PFO is higher in migrainewith aura compared to migraine without aura and healthy controls. Fifty-two% of stroke patients with PFO also have migraine with aura. It is likely thatparadoxical micro emboli in patients with right to left shunt might inducecortical spreading depression (CSD) or a similar event to initiate visual auraand migraine attack. In this study, we aimed to show the possible changes incerebral bioelectrical activity after intravenous micro bubble injections inmigraine patients with aura and right to left cardiac shunt (n: 7). Sevenpatients without migraine but with right to left shunt served as controls.Bioelectrical activity was evaluated with spectral EEG and, passage of themicro bubbles through the posterior cerebral artery was monitored withtranscranial Doppler ultrasound. Micro bubbles caused statistically significantrelative power increase in theta (n: 4) and alpha bands (n: 3) at posteriorregions the hemispheres in migraine patients compared to controls. Aftermicro bubble injection, only migraine patients showed significant asymmetrybetween the 2 hemispheres in theta (2.12 v.s. 1.10 dB, patients and controls,respectively) and alpha (2.30 v.s: 0.99) bands and, in total absolute power(2.33 v.s. 1.21). In addition to these changes, aura and headache developedin one patient after micro bubble injection. These findings demonstrate thatcerebral micro embolism may cause bilateral bioelectrical changes atposterior parts of the hemispheres as well as multifocal asymmetric changesbetween the two hemispheres and, suggest that it may induce aura andheadache under the presence of physiologically facilitating conditions.