Atriyal septal anevrizma ile kardiyak aritmiler, P dalga dispersiyonu ve sinyal ortalamalı P dalga süresi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of P wave dispersion, filtered signal averaged P wave duration and cardiac arrhythmias in patients with atrial septal aneurysms
- Tez No: 236396
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET AYTEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Atriyal septal anevrizmanın (ASA), atriyumlar arasındaki salınımhareketine bağlı olarak atriyal depolarizasyonun propagasyonunda düzensizlikleroluşturduğu ve kardiyak aritmileri tetiklediği ileri sürülmektedir. Bu çalışmadaASA'lı olgularda kardiyak aritmiler, sinyal ortalamalı P dalga süresi ve P dalgadispersiyonu değerlendirilmiş ve bu parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır.Çalışma grubu olarak ASA'lı 66 olgu (Grup 1) (28 erkek, 38 kadın) yaş ortalamaları34±10 yıl ve, kontrol grubu olarak sağlıklı 30 birey (Grup 2) (14 erkek, 16 kadın)yaş ortalamaları 29±8 yıl araştırmaya dahil edildi. ASA tanısı transtorasikekokardiyografi ile ASA taban çapı ?15 mm ve salınım mesafesi olarak ?10 mmkriterleri kullanılarak konuldu. Tüm grup 1 ve grup 2 olguları 24 saatlik Holtermonitorizasyonu, P dalga analizi için 12 derivasyonlu yüzey elektrokardiyogram(EKG) ve P dalga süresi için sinyal ortalamalı EKG ile değerlendirildi. Grup 1 vegrup 2 olguları arasında yaş, cinsiyet, sol atriyum çapları ve sol ventrikül ejeksiyonfraksiyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktaydı.
Özet (Çeviri)
With its ondulating movements in the both atria, atrial septal aneurysm (ASA) hasbeen suggested to cause disturbances in the propagation of atrial depolarizationleading to significant cardiac arrhythmias. The aim of the study was to determine therelationship between ASA and cardiac arrhythmias, P wave dispersion and filteredsignal averaged P wave duration. The study population consisted of 66 patients (38women, 28 men, (mean age 34 ± 10)] with ASA and 30 healthy volunteers [ 16women, 14 men (mean age 29±8)]. ASA was considered, when base diameter wasmore than 15 mm and protrusion was more than 10 mm by transthoracicechocardiography. Holter monitoring, 12 lead surface ECG and signal averagedECG recordings for P wave analysis were performed for all patients and controls.There were no significant differences with respect to age, gender, left atrial diameterand left ventricular ejection fraction between patients and controls.