Gelişmekte olan tavşanlarda femoral troklear oluğun patellar instabilite sonrası gelişimi
Development of femoral trochlear groove in growing rabbit after patellar instability
- Tez No: 236431
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AHMET ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Artiküler yüzeyin geometrisi eklem fonksiyonunu belirleyen önemli bir kriterdir. Troklearoluk geometrisinin patellofemoral eklem patolojisinde önemli olduğu düşünüldüğü halde,patellanın femoral troklear oluğun gelişimi sırasındaki etkileri net olarak belirlenmemiştir.Bu hayvan çalışması, patellanın pozisyonu ve femoral troklear oluğun gelişimi arasındakietkileri gelişmekte olan tavşanlarda incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma kapsamında 12tavşanın toplam 24 adet dizi 2 gruba bölünerek incelenmiştir. Birinci grup, hayvanların soldizlerinden oluşturulmuş ve bu dizlere herhangi bir cerrahi işlem uygulanmayarak kontrolgrubu olarak kullanılmıştır. İkinci grup ise sağ dizlerden oluşmuş ve hayvanların doğumsonrası ilk ayları içerisinde medial yumuşak doku (medial patellofemoral ligament,retinakulum, medial kapsül) gevşetmesi uygulanmıştır. Tüm hayvanların her bir dizi medialgevşetme öncesi doğumdan sonraki ilk ay içerisinde ve ameliyat sonrası birinci yıldabilgisayarlı tomografi (BT) ile incelenmiştir. BT ölçümleri distal femurun 3 farklı bölgesindenfemoral troklear oluğun hem açısını hem de derinliğini içerecek şekilde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The geometry of an articular surface is an important determinantof joint function. Although the geometry of the trochlear groove is considered to be importantin the pathogenesis of patellofemoral joint pathology, the effects of the patella during thedevelopment of the femoral trochlear groove is unclear. This animal study aimed toinvestigate the relationship between the position of patella and development of femoraltrochlear groove in growing rabbits. 24 knees of 12 rabbits were included in this study andwere divided into two groups. First group consisted of the left knees and was used as a controlgroup to which no surgical procedures were applied. Second group involved right knees towhich medial soft tissue restraints release were applied before one month of age. ComputedTomographic (CT) evaluation of both knees of each rabbit was obtained in their first month ofage before medial retinacular release and after post-op one year follow-up. CT measurementsincluded both the angle and depth of the femoral trochlear groove from 3 different parts of thedistal femur.