Epikardiyal ve perikoroner yağ dokusu kalınlığı ile koroner arter hastalığı ciddiyeti ve yaygınlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Relationship between epicardial and pericoronary adipose tissue and coronary artery disease extent and severity detected by computed tomography coronary angiography
  1. Tez No: 236430
  2. Yazar: EROL TÜLÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ OTO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Epikardiyal yağ dokusu viseral yağ dokularından biridir ve koroner arter hastalığı riskinde artış ile ilişkili olabilir. Bu çalışmada çok kesitli tomografi (ÇKBT) koroner anjiyografi ile tanı konulan koroner arter hastalığı varlığı, ciddiyeti ve yaygınlığı ile epikardiyal ve perikoroner yağ dokusu kalınlığı arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya ÇKBT koroner anjiyografi yapılmış 143 hasta (57±9 yaş, 79 erkek) alındı. Koroner arter hastalığının ciddiyeti ÇKBT koroner anjiyografide önemli lezyon (>%50 darlık) varlığına göre değerlendirildi. Koroner arterler Amerikan Kalp Cemiyeti sınıflamasına göre 16 segmente bölündü ve koroner arter hastalığı olan segment sayısına göre yaygınlık değerlendirildi. Epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ÇKBT ile ölçüldü ve bu ölçümler koroner arter hastalığı varlığı, ciddiyeti ve yaygınlığı bakımından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Epicardial adipose tissue (EAT), is a component of visceral adiposity and might be associated with increased risk for coronary artery disease (CAD). The aim of the present study was to evaluate the relationship between epicardial fat thickness and presence, extent and severity of CAD detected by multidetector computed tomography angiography (MDCTA). A total of 143 patients (57±9 years of age, 79 male) underwent MDCTA enrolled in the study. EAT and pericoronary fat (pf) thickness were measured with MDCTA and severity of coronary atherosclerosis was assessed by the presence of any stenotic (>50%) coronary vessel. Extent of atherosclerosis was assessed by number of segments having atherosclerosis from total of 16 segments defined by American Heart Association. EAT thickness measurements were performed from 28 different loci perpendicular to myocardium and compared with presence, extent and severity of CAD detected by MDCTA.